سایت جامعه مجازی طب فیزیکی و توانبخشی ایرانيان به صورت مختصر دارای اهداف زیر است:

طب فيزيكي و توانبخشي چيست؟

طب فيزيكي و توان بخشيPhysical Medicine and Rehabilitation يكي از رشته هاي پزشكي تخصصي باليني مي باشد كه به ارزيابي ، تشخيص ، درمان،پيشگيري و ارائه روشهاي توان بخشي جهت افراد داراي ناتواني(impairment) و معلوليت(disability) فيزيكي و شناختي در تمام سنين مي­پردازد. اين تخصص با استفاده از روشهاي طب الكترودياگنوز، تزريق هاي تشخيصي و درماني، روشهاي دارويي و فيزيكي (ورزشهاي درماني، استفاده از مداليته ها، طب مانيپولاسيون) به تشخيص، درمان و تجويز روشهاي توان بخشي در بيماران دچار وضعيت هاي دردناك و شرايط محدود كننده عملكرد وناتوان كننده پرداخته و بر جلوگيري از عوارض ناشي از معلوليت ها تأكيد دارد.

متخصص اين رشته قادر به تشخيص، درمان و ارائه روشهاي توان بخشي براي بيماريها و ناتواني­هاي عصبي، اسكلتي – عضلاني ( از جمله موارد ورزشي و شغلي ) و ناتواني ساير سيستم ها و اداره طولاني مدت بيماران معلول است.

همچنين رهبري و هدايت تيم هاي توان بخشي چندرشته اي را براي ايجاد حداكثر بهبود عملكرد فيزيكي، رواني، اجتماعي و شغلي در افرادي كه توانايي آنها در اثر بيماري، تروما، نقص هاي مادرزادي يا درد محدود شده را بر عهده می گيرد.

اين رشته در سال 1947 در آمريکا بنيان گذاری شد. درحال حاضر حدود 30000 متخصص طب فيزيکی و توانبخشی در سرتاسر دنيا به فعاليت مشغول می باشند اما کمتر از 200 نفر در ايران حضور دارند و متاسفانه سالانه تعدادی از متخصصين اين رشته به کشورهای غربی مهاجرت میکنند. در حالی که بر اساس استاندارد, برای ارائه خدمات مناسب طب توانبخشی نياز به حدود 2000 متخصص طب فيزيکی و توانبخشی و حدود 6000 تخت بستری در کشور داريم. اين رشته دارای فوق تخصص در زمينه های زِير است:

1. طب توانبخشی ورزش

2. طب توانبخشی آسيب نخاع

3. طب توانبخشی سکته مغزی

4. درمان درد

5. الکترودياگنوز (نوار عصب و عضله و پتانسيلهای بر انگيخته)

6. طب توانبخشی اطفال

بعلاوه فلوشيپهای اين رشته در زمينه های: طب توانبخشی قلبی ، طب توانبخشی ريوی، طب توانبخشی ديابت ، طب توانبخشی در بيماران قطع عضو و.. است.

برای کسب اطلاعلت بيشتر می توانيد به سايت انجمن طب فيزيکی و توانبخشیhttp://www.ispmr.ir مراجعه نمائيد.

Print Friendly

با انواع زانودرد آشنا شوید

 

غالبا زانودرد در اثر استفاده بیش از حد، کم تحرکی، گرم و سرد نکردن بدن موقع ورزش و یا کشش نامناسب بدن عارض می‌شود. چاقی یکی از علل اصلی زانودرد می‌باشد. زانو درد از علت‌های دیگر زانو درد می‌توان موارد..

 

غالبا زانودرد در اثر استفاده بیش از حد، کم تحرکی، گرم و سرد نکردن بدن موقع ورزش و یا کشش نامناسب بدن عارض می‌شود. چاقی یکی از علل اصلی زانودرد می‌باشد.

زانو درد

از علت‌های دیگر زانو درد می‌توان موارد زیر را نام برد:

- درد زانوی قدامی یا درد جلوی زانو

- آرتریت: شامل روماتوئید، استئوآرتریت و نقرس.

- کیست بیکرز یا کیست حفره زانو: تورم مایع مفصلی، در پشت زانو است. ممکن است تورم علل دیگر داشته باشد، مانند: آماس کیسه‌ای مفصلی.

- بورسیت (Bursitis ): التهاب در اثر فشار مکرر بر زانو، مانند: زانو زدن در طولانی مدت.

- اختلال در بافت‌های مرتبط دهنده، مانند: لوپوس.

- جابجا شدن کاسه زانو

- عفونت مفاصل

- صدمه به زانو: آسیب رباط قدامی و یا آسیب رباط میانی ممکن است موجب خونریزی در زانو و درد شود.

- ورم زانو: اگر زیاد بالا و پایین بروید، غضروف پاره شده و درد بدتر می‌شود.

- پارگی غضروف: درد در داخل و یا خارج مفصل زانو احساس می‌شود.

- پارگی رباط: موجب درد و بی ثباتی در زانو می‌شود.

- پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن: آسیب‌های جزئی به رباط‌ها، باعث این مشکل می‌گردند.

- سرطان استخوان

 

درد جلوی زانو

این درد را با نام‌های مختلفی می‌شناسند، مثل: زانوی دوندگان، زانوی پرندگان، درد کاسه زانو و یا ورم زانو.

درد در قسمت جلو و مرکز زانو ایجاد می‌شود. مواقعی که زانو خم می‌شود، از پله پایین می‌روید، در سراشیبی می‌دوید و مدت طولانی می‌ایستید، این درد شروع می‌شود.

درد جلوی زانو، بیشتر در افراد زیر دیده شده است:

نوجوانان و جوانان (مخصوصا دختران)

افراد چاق

دونده‌ها، فردی که زیاد می‌پرد، اسکی بازها، دوچرخه سوارها، فوتبالیست‌ها و افرادیکه غالبا ورزش می‌کنند.

 

دلایل درد جلوی زانو

غالبا درد و کشش تاندون و یا نرم شدن غضروف، موجب درد جلوی زانو می‌گردد. هنگامی‌که کاسه زانو نتواند به خوبی حرکت کند و در قسمت پایینی استخوان ران بلغزد، این درد ایجاد می‌شود. دلایل این درد عبارتند از:

کف پایتان صاف باشد.

کاسه زانو و دو استخوان دیگر که مفصل زانو را تشکیل می‌دهند، در یک خط قرار نگیرند.

سفتی و ضعف عضلات جلو و پشت ران

افزایش فشار بر زانو

افزایش فعالیت بدنی مانند: دویدن، پریدن، اسکی و فوتبال

آرتریت

صدمه به غضروف

جا به جا شدن کاسه زانو

شکستن کاسه زانو

صدمه به مایع مفصلی
لخته شدن خون نیز دارای علائم کیست حفره زانو می‌باشد، اما لخته خون خطرناک است. لذا، اگر دچار این علائم شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید

درمان درد زانوی قدامی

استراحت کردن و ندویدن تا درد فروکش شود

گذاشتن یخ

ایبوپروفن و یا استامینوفن برای کاهش درد و تورم

عکسبرداری با اشعه ایکس یا ام آر آی

به ندرت جراحی

 

جلوگیری از درد زانوی قدامی

کشش عضلات عقب ران و چهار سر ران

قبل از کشش بدن، 5 دقیقه بدن خود را گرم کنید.

بهتر است این کشش‌ها را بعد از فعالیت ورزشی انجام دهید.

مربی ورزش به شما یاد می‌دهد که چگونه عضلات خود را تقویت کنید. تقویت عضلات زانو نیز کمک می کند تا کاسه زانو در جای درست خود بماند.

اگر چاق هستید، با مراجعه به متخصص تغذیه، وزن خود را کم کنید.

کفش مناسب برای ورزش بپوشید.

 

کیست بیکرز ( Baker’s cyst)

به نام‌های برآمدگی زانو و یا ورم زانو و کیست حفره زانو نیز خوانده می‌شود.این درد در اثر تورم مایع مفصلی، در پشت زانو است.

 

دلایل کیست حفره زانو

هنگامی که فشار زیادی بر زانو وارد آید، مایع مفصلی به پشت زانو وارد می‌شود

پارگی غضروف زانو

آرتروز زانو (در افراد مسن)

آرتریت روماتوئید

 

علائم کیست حفره زانو

این بیماری باعث درد بسیار در پشت زانو می‌شود. اما در برخی مواقع بدون علامت است.

در نام این بیماری، کیست آمده است. این کیست مانند یک بادکنک پر از آب می‌باشد. در برخی مواقع ممکن است بترکد و موجب درد، تورم و کبود شدن پشت زانو و ساق پا گردد. این علائم، می‌آید و می‌رود.

لخته خون نیز دارای علائم کیست حفره زانو می‌باشد، اما لخته خون خطرناک است. لذا، اگر دچار این علائم شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

آزمایشات کیست حفره زانو

پزشک معاینه می‌کند که ببیند توده نرمی در پشت زانو وجود دارد یا نه.

اگر کیست کوچک باشد، مقایسه زانوی مبتلا با زانوی عادی می‌تواند مفید باشد.

درد و یا اندازه کیسه ممکن است باعث کاهش تحرک بدنی شود.

از طریق اشعه می‌توان فهمید که مایع مفصلی پر شده است یا نه.

اگر توده به سرعت بزرگ شود و شب هنگام، درد شدید و تب دارید، آزمایشات بیشتری مورد نیاز است تا اطمینان حاصل کنید که تومور و یا سرطان ندارید.

ام‌آرآی (MRI)، هر نوع کیست و یا صدمه‌ای را نشان می‌دهد.

 

درمان کیست حفره زانو

در برخی مواقع، کیست خودبخود خشک می‌شود.

اگر کیست دردناک شد، بهترین کار این است که مشکل را برطرف کنیم؛ مثل درمان آرتریت و یا درمان پارگی غضروف.

کیست معمولا برداشته نمی‌شود، زیرا جراحی ممکن است باعث تخریب رگ‌های خونی و اعصاب گردد. اما اگر کیست، بسیار بزرگ و دردناک بود، باید با جراحی برداشته شود.

بخش سلامت تبیان

Print Friendly

سرگیجه چیست؟

 

سرگیجه

 

نسخه :
هليله زرد 15 گرم تمرهندى 50 گرم ، شاه تره 10 گرم ، آلو 100 گرم ، سه پستان 15 گرم ، آب دو بطر، همه را جوشانده صاف كرده شيرخشت 25 گرم اضافه نموده روزى چهار استكان ميل نمايند اين نسخه براى امراض ‍ صفراوى مفيد است و براى بيمارى هاى خارش دار و جرب نيز مؤثر است و روزانه به جاى آب مى توان از عرق كاسنى استفاده نمود و ضماد گل خطمى و آرد باقلا و اسپرزه به ناحيه سر مفيد است پاشويه گل خطمى و جو و بنفشه و همچنان سرشويه به وسيله آنها براى اينگونه بيماران توصيه مى شود. پاشويه فوق را مى توان با جوشانيده كاه جو نيز انجام داد.
در بلغمى مزاج
علائم :
سنگينى سر، كمبود عطش ، سستى ، لعاب فراوان دهن ، تندى نبض ، سفيدى بدن .
درمان :
دادن ايارج فيقرا و بوئيدن مرزنجوش مفيد است .
از جوشانده بابونه 10 گرم ، برنجاسف 5 گرم ، مغز ناخنك 5 گرم ، شبت 10 گرم سر را ماساژ دهيد و بقيه معالجات مانند سردرد بلغمى است .
سرگيجه در سوداوى مزاج
علائم :
كثرت فكر، خاموشى ، تخيل چيزهاى فاسد، ضعف و سفتى نبض .
درمان :
پاك سازى سودا از بدن ، ماليدن روغن شبت ، روغن بابونه و يا ماساژ سر با آب جوشيده آنها، بقيه دستورات مانند سردرد سوداوى است .
سرگيجه با علت معدى در حالت صفراوى
غلبه بيمارى وقت خالى بودن معده و سكونش در سيرى ، حالت خفقان ، قى ، كمبود اشتها، درد بالاى معده ، تلخى دهان ، سرعت نبض ، زودرنجى يا تيزى حواس .
درمان :
اولين سكنجبين با آب گرم و قدرى نمك داده تا بيمار استفراغ كند سپس ‍ آلوچه خشگه 100 گرم تمرهندى 50 گرم هر دو را جوشانيده 50 گرم ترنجبين شيره كش كرده به آن اضافه كرده 5 روز صبح ناشتا ميل نمايد آب غوره ، آب انار ترش مفيد بوده و سوپ گشنيز و آنچه در سرگيجه صفراوى گذشت در اينجا نافع است .
سرگيجه با شركت معدى در حالت بلغمى
در اينجا از جوشانده تخم ترب و نمك و سكنجبين معده را خالى نمايند (شستشوى معده ) مسهل بلغم دهند بعد از پاكسازى معده براى تقويت آن نخود هندى 5 گرم ، مصطكى 10 گرم ، گل قند نصف ليوان به مدت چهار روز اين مقدار داده مى شود، جوشانده 5 گرم برنجاسف با عسل به مدت 15 تا 20 روز مفيد است .
دادن اطريقل صغير مفيد است .
فرمول اطرفيل صغير (هر سه هليله را با آمله برابر سائيده در روغن بادام يا روغن گاو ريخته عسل يا مويز يا كشمش سه چندان همه مخلوط كرده روزى سه قاشق مربا خورى ) اين شربت مقوى دماغ مصفاى ذهن و رنگ صورت و از بين برنده ناراحتى هاى مقعد و بواسير نيز مى باشد، سرگيجه با علل و عوامل ديگرى به وجود مى آيد كه با بررسيهاى دقيق علل آن معلوم خواهد شد.
سردرد
سردرد يكى از بغرنج ترين مسائل طب داخلى به شمار مى رود، زيرا بين انواع گوناگون آن فقط علت قطعى چند نوع از آن را شناخته اند، سردردها در واقع علل داخلى هستند كه به قسمتهاى بالاى بدن سرايت مى كنند و عده معدودى از آنها مربوط به خود جمجمه مى باشد.
سردردهائى كه مبداء آنها درون جمجمه است
خود مغز فاقد حس درد است حتى بريدن قسمتى از آن دردى ايجاد نمى كند از اين رو بيشتر سردردها علتى غير از آزردگى خود مغز را به عهده دارند.
كشش جيبهاى وريدى ، آزردگى چادرينه مخچه يا كشيده شدن سخت شامه در قاعده مخ ، همگى مى توانند سردردهاى شديدى ايجاد نمايند. تقريبا تمام ضربه ها و ضغته ها و كشش هائى كه به عروق خونى سخت شامه وارد مى شوند: مى توانند سردرد ايجاد كنند، يكى از شرائين بسيار حساس ‍ درون مغز، شريان مننژه ميانى است كه حتى در جراحى از دست زدن به آن خوددارى مى شود.
اگر سردرد مربوط به خود جمجمه باشد درد آن به كجا تير مى كشد؟
اگر آسيب و رنج در بالاى چادرينه مخچه باشد، درد در مسير عصب پنجم ايجاد مى شود كه بيشتر در حوالى قسمت فوقانى سر در جلوى گوش بوده ، لذا دردهاى مربوط به مخچه و چادرينه آن ، به ناحيه پيشانى منتشر مى گردد.
حال اگر درد در زير چادرينه مخچه باشد از راه دومين عصب گردنى به دستگاه مركزى اعصاب وارد مى شود و چون پوست سر در ناحيه پشت گوش جزء قلمرو اين عصب است لذا درد در پشت سر خواهد بود.
اقسام سردردهاى درون جمجمه
1- سردرد مربوط به مننژيت ، مننژيت يكى از شديدترين سردردها را ايجاد مى كند، اين بيمارى موجب التهاب تمام قسمتهاى مننژ يا پرده مغز از جمله مناطق حساس سخت شامه و نواحى حساس اطراف جيبهاى وريدى مى شود، در اين هنگام درد آن تمام كاسه سر را فرا مى گيرد.
2- سردردهائيكه در اثر ضربه به پرده مغز ايجاد مى شود.
در اثر جراحى مغز بيمار، به علت دستكارى پرده مغز روزها حتى هفته ها سردرد ممكن است پيش آيد.
3- تومورهايى كه به پرده مغز فشار وارد مى آوردند موجب سردرد شديد مى گردند، اين سردردها معمولا مربوط به منطقه خود تومور هستند يعنى هر جايى كه تومور يا غده باشد همانجا درد ايجاد مى شود و اين درد موقعى مربوط به تحت فشار قرار گرفتن ناحيه اى از پرده مغز است كه تومور در مجاورت آن قرار گرفته باشد، اگر بخاطر داشته باشيم كه تومورهاى بالاى چادرينه مخچه دردى بطرف جلو سر و تومورهاى زير چادرينه مخچه دردى به طرف عقب سر ايجاد مى كند به آسانى جاى تومورهاى ديگر مغز را خواهيم شناخت .
4- سردرد به علت كم شدن مايه نخاع : اگر تنها بيست سى سى از مايه نخاع گرفته شود درد شديدى در سر ايجاد خواهد شد مخصوصا اگر بيمار ايستاده باشد اين درد به علت فشار منفى است كه در مغز به وجود مى آيد، زيرا فشار مايه نخاع در ازاء هر 20 سى سى مايه كشيده شده حدود 200 ميلى ليتر آب تنزل مى نمايد كه اين كاهش باعث كشيده شدن سطوح مختلف سخت شامه مى شود و درد ايجاد مى شود، مى دانيم كه مغز در مايعى كه درون جمجمه قرار گرفته است وجود دارد مثل پرتقالى كه در ظرف آبى قرار گرفته باشد، كم شدن مايع درون ظرف باعث مى شود كه پرتقال بتواند به سطح ظرف برخورد كند يكى از موهبت هاى آفرينش همين وجود مايه درون جمجمه است والا در هر ضربه يا تكان تصادفى كه براى آدمى پيش مى آمد در اثر اصطكاك مغز با استخوان جمجمه درد شديدى به وجود مى آمد.
سردردهاى ميگرنى
گرچه هنوز علت اصلى ميگرن شناخته نشده ليكن آن را به يك پديده عروقى نسبت مى دهند، معمولا احساسهائى نظير تهوع ، كاهش بينائى در قسمتى از ميدان بينائى (اوراى بينائى يا عامل خبر دهنده ) يا ساير اقسام توهمات حسى فرا رسيدن سردرد ميگرنى را اعلام مى دارند.
از اين رو بيشتر بيماران خود مى فهمند كه سردردشان فرا خواهد رسيد و آماده پذيرائى اين مهمان دردناك خواهند شد اين علائم معمولا پيش ‍ درآمد شروع درد است .
يكى از نظريات دانشمندان درباره ميگرن اين است كه :
هيجانات و فشارهاى روحى طويل المدت از طريق رفلكس باعث انقباض ‍ بعضى از سرخ رگهاى سر از جمله آنهائى كه به مغز خون مى دهند مى گردد. اين انقباضات باعث كم شدن خون قسمتى از مغز شده كه اين كم خونى را معرف عامل خبر دهنده يا علائم پيش رس سردرد مى دانند.
اين كم خونى كم كم شديدتر شده باعث تغييراتى در ديواره رگها مى گردد، اين تغييرات موجب شل شدن ديواره عروقى خون شده ، اين عروق حدود 24 تا 48 ساعت تونوس (سفتى ) خود را از دست مى دهند فشار موجود در اين رگها موجب گشادى آنها شده ضرباتى شديد به صورت كلنگ زدن يا ضربه زدن براى بيمار به وجود مى آورد و به نظر مى رسد گسترش بيش از حد جدار عروق باعث پيدايش ميگرن باشد.
اثرات ثانوى كم خونى نيز خود عامل ديگرى در تشديد سردرد است .
اگر سندرم ميگرن در مراحل اوليه و پيش رس به وسيله تركيبات تارترات ارگوتامين (سد) شود، سردرد شديدى به وجود نمى آيد، اين تركيبات مى توانند از ايسكمى يا كم خونى اوليه عروق جلوگيرى كرده مانع به وجود آمدن سردرد شوند مكانيسم بروز حمله ميگرنى را مى توان بدين طريق شرح داد كه طى سه مرحله اين درد به وجود مى آيد.
1- مرحله احتباس آب و نمك در بدن كه اين بيشتر در نزد زنان بلند قدى كه مبتلا به حالت عصبانى و زودرنجى و تحريك پذيرى هستند ديده مى شود، در روزهاى اول قاعدگى كه الدسترون خون و ادرار زياد مى شوند، اين سردرد شدت مى يابد.
2- مرحله انقباض و سوم مرحله انبساط عروق است كه در اين مرحله اطراف عروق مايعات پولى پپتيدى شبيه به برادى كينين يافت مى شود كه علت پيدايش آن معلوم نيست ، شايد آشفتگى سوخت و ساز سروتونين در ايجاد ميگرن مؤثر باشد كه داروهاى ضد سروتونين بر روى آن مؤثر است .
سردرد در اثر فشار خون
بيشتر مبتلايان به فشار خون دچار سردرد هستند، افرادى كه مبتلا به فشار خون متغير هستند زمانى كه فشار پائين است از سردرد اثرى نيست ، علت سردرد در بالا بودن فشار خون انقباض يا پارگى عروق كوچك و يا تراوش ‍ مايع به درون فضاى جمجمه است و اين خطر هميشه موجود است كه رگهاى بزرگ پاره شده و منجر به فلج قسمتى يا همه بدن گردد.
سردرد هيستامينى
اين سردرد را به وسيله تزريق هيستامين در حيوانات مكرر به وجود آورده اند كه در نتيجه تزريق هيستامين سرخ رگهاى داخل و خارج جمجمه گشاد شده ابتدا فشار خون پائين آمده پس از چند دقيقه بالا مى رود پس از اين سرخ رگهاى سر، بخصوص سرخ رگهاى گيجگاهى در حالت اتساع و ضربان شديد باقى مى مانند.
سردرد به علت يبوست
در بيشتر افرادى كه مبتلا به يبوست هستند سردرد كهنه اى ديده مى شود علت اين سردرد را جذب مواد سمى روده ها به وسيله كبد مى دانند گاهى همه سموم جذب شده خنثى نمى شود و ايجاد سردرد مى كند نظريه ديگرى وجود دارد و آن اين است كه در زمان يبوست گاهى مقدارى از پلاسماى خون وارد جگر مى شود كه اين خود باعث كم شدن گردش خون در جمجمه شده سردرد به وجود مى آيد.
سردردهاى خارج جمجمه اى
در بسيارى از سردردها از جمله سردرد هيستامينى ، سردرد توكسيك (سردرد سمى ) و سردرد ميگرنى همزمان با اتساع سرخ رگهاى درون جمجمه سرخ رگهاى بيرون جمجمه نيز متسع مى شود اما مواردى ديده مى شود كه با وجود اينكه فقط سرخ رگهاى خارج جمجمه متسع شده اند سردرد وجود دارد، در اين موارد اگر فشارى (12) بر قاعده رگ متسع شده وارد شود سردرد تسكين مى يابد، گرچه وجود اتساع عروقى را در اين گونه موارد به علت وجود هيستامين مى دانند اما هنوز عامل اصلى اينگونه سردردها شناخته نشده است .
سردرد در اثر انقباض عضلانى
در بيشتر اوقات اضطراب و نگرانى و خشم و غضب عضلات سر و گردن را منقبض مى نمايد. كه اين انقباض و گرفتگى عضلانى باعث سردرد مى شود اين درد بيشتر در جائى كه عضله سفت شده است احساس مى شود و كاملا شبيه به سردردهاى آسيب درون جمجمه اى مى باشد.
سردرد در اثر نسوج بينى و عوامل وابسته به آن
مخاط بينى و سينوسهاى صورت و پيشانى خيلى حساس به درد هستند با اينكه اين سردرد خيلى حساس نيست اما اگر عفونتى به آن ضميمه شود سردرد شديدى پيدا مى شود و اين سردردها بيشتر در عقب كره چشم و در ريشه بينى احساس مى شوند، اگر سينوسهاى پيشانى عفونى شوند سردرد در قسمت جلو سر و بالاى پيشانى تظاهر مى كند اما سردرد مربوط به سينوسهاى صورت يعنى سينوسهاى فكى در محل خود سينوس يعنى زير چشمها احساس مى گردد.
سردرد در اثر اختلال ديد چشمها
هرگاه اشكالى در تمركز ديد موجود باشد، براى حصول ديد واضح و روشن ، عضلات مژگانى چشم بيش از اندازه منقبض مى شوند با وجود اينكه اين عضلات خيلى كوچك هستند باز انقباض آنها مى تواند سردرد ايجاد كند اين سردردها در پشت كاسه چشمها حس مى شود از اين گذشته در كم سوئى چشمها به علت انقباض عضلات صورت و عضلات خارجى چشم سردرد به وجود مى آيد نامساوى بودن ديد هر دو چشم ، عدم تعادل بين عضلات خارجى چشم ، خيره شدن به نور شديد زياد شدن نور به طور ناگهانى مثل جوشكارى و غيره ، همه مى توانند عامل سردرد باشند.
سندرم منى ير (منيير)
علت اصلى پيدايش اين بيمارى هنوز به خوبى معلوم نيست ، عده اى اتساع قسمت غشايى گوش داخلى كه شامل لابيرنت و قسمت حلزونى است ، عامل آن مى دانند و درد آن را به علت وجود افزايش فشار مايع درون آندولف داخل مجارى گوش به حساب مى آورند.
در اين بيمارى علائمى از قبيل سرگيجه واقعى ، به صورت احساس و توهم ، حركت در محيط اطراف به بيمار دست مى دهد و بيمار قادر به حركت نيست و اگر حركت كند به زمين مى افتد و دچار حالت تهوع و استفراغ و صدا كردن گوش و اختلال شنوائى ميگردد، در فواصل حمله بيمار سالم به نظر مى رسد ولى به تدريج دچار ضعف شنوائى مى گردد.
درمان اين بيمارى نيز با داروهاى ضد هيستامين شروع مى شود. اسيد نيكوتينيك در درمان آن مؤثر است ، رژيم بدون نمك و داروهاى پيشاب آور خيلى مفيدند نسخه هاى مؤثر بر ميگرن براى درمان اين بيمارى مفيد است و با تجربياتى كه انجام شده است ، داروى ضد ميگرن گياهى روى اين نوع سردردها مؤثر بوده است .
تذكر اين نكته لازم است كه چرا نسخه هاى متعددى براى درمان هر بيمارى پيشنهاد شده است :
1- به علت در دست نبودن همه داروها در يك محل
2- به علت نشناختن و يا نامهاى مختلف محلى
3- براى امكان استفاده از هر كدام كه موجود است
4- استفاده از تنوع داروئى ، براى عدم اعتياد
5- براى استفاده از گسترش خاصيت داروئى
درمان سردردها بطور عموم
بطور كلى داروهاى لينت بخش در كليه سردردها مؤثر مى باشد. لذا دادن مرباى هليله و مرباى آمله مفيد واقع مى شود. مطابق معمول پاك سازى بدن از خلط غالب يا عامل بيمار كننده لازم است . در معالجه سردردها رعايت نكات زير در بهبودى سردرد كمك بيشترى مى نمايد.
هوا، غذا، سالم كردن مزاج ، تقليل خوراكيها بخصوص آشاميدنيها و مايعات ، و برقرارى آرامش و سكون .
در سردردهائيكه با آب ريزش بينى همراه است شستن سر و روغن مالى به سر خيلى مفيد نيست و خوددارى از آن بهتر است .
در سردردهائيكه تواءم با بالا بودن فشار خون است و نيز بيمار چاق مى باشد كم كردن خون يكى از راههاى مفيد درمان است .
نظريه جوان كوردو درباره درمان سردردها
پاكسازى مربوط به خلط غالب در هر سردردى لازم است و بيمار بايستى در جايگاه معتدلى كه در آنجا بوهاى مختلف وجود نداشته باشد استراحت كند، تقليل غذا نموده و تكثير خواب نمايد و داروهاى لازم بر سر و پيشانى قرار دهد، سائيده سنگ مرمر و حل كردن آن در سركه بطور ماليدنى به محل درد براى كسانيكه سردرد آنها از پشت سر و گردن شروع مى شود مؤثر است .
(سائيده سنگ مرمر 25 گرم ، سركه 2 استكان ، به محل درد روزى چهار مرتبه بمالند).
گل ارمنى 15 گرم ، سركه يك استكان ، اين محلول نيز براى ماليدن به وسط سر، در اينگونه سردردها مؤثر است . خمير آرد گندم و ريشه بارهنگ به صورت ضماد به پشت گردن مؤثر و بستن كوبيده گياه مقدس بر شقيقه مفيد است .
سردرد در اثر سرماخوردگى و سرمازدگى
راه رفتن در برف و هواى بسيار سرد و خوردن چيزهاى خيلى سرد و يخ مثل برف و يخ ، آب خيلى سرد و غيره گاهى باعث سردردهاى بسيار شديدى مى شود كه بايستى از روغن ياسمين يا روغن مرزنجوش يا روغن سداب نيم گرم بر سر بمالند، اگر سردرد بسيار شديد باشد مى توان بقدر كمى فرفيون به روغنهاى بالا افزود.
ارزن كوبيده يا سياه دانه كوبيده يا سبوس گندم را در پارچه اى نازك ريخته بر وسط سر در ناحيه ملاج ببندند و مرتبا سر را با آب گرم بشويند و آن را خشك كرده ببندند.
اگر سردرد ساكت نشود ميتوان بيمار را در حمام گرم برده و مرتبا سر او را با جوشانيده زير بشويند.
گل بنفشه 15 گرم
مغز ناخنك 15 گرم
اسطوقدوس 20 گرم
بابونه 30 گرم
مرزنجوش 15 گرم
آويشن 5 گرم
داروها را نيم كوب كرده در يك ظرف بزرگ جوشانده پس از صاف كردن با آب آن سر را شسته و خوب ماساژ دهند مقدارى از محلول فوق را خيلى رقيق كرده استنشاق نمايند.
براى تسكين درد هر يك از گلهاى زير را كه در دسترس باشد مى توان بوئيد. ياسمين ، گل نرگس ، گل سوسن ، عنبر، عود و غيره .
ضماد يكى از اين داروها به محل شدت درد، در تسكين و آرام بودن آن مفيد است :
حب الغار، قسط، كبابه چينى ، سداب ، يكى از اين داروها را به مقدار 10 گرم انتخاب كرده با 2 استكان گلاب ممزوج نموده به كار برند، كوبيده و نرم سائيده يكى از اين داروها را نيز به پيشانى بمالند و سر را محكم با دستمالى ببندند.
قرنفل (ميخك ) يا دارچين يك مثقال در گلاب و سركه حل كرده بمالند.
نسخه :
گل بنفشه 15 گرم
سه پستان 15 گرم
گل خطمى 10 گرم
تخم كتان 10 گرم
انجير 100 گرم
پس از نيم كوب كردن به پنج قسمت مساوى تقسيم شب هر قسمت را در دو ليوان آب جوش ريخته ، پس از جوشاندن صبح و عصر ميل گل نمايند اگر به هر جوشانده اى پنج گرم ترنجبين شيره كش شده اضافه كنند بهتر است .
پرهيز از چيزهاى سرد و يخ و كم كردن غذا و خوددارى از مصرف ترشى جات لازم است ماليدن كندر و مسطكى بر شقيقه مفيد و دادن برگ اشترغاز (خارشتر) و پوست و ريشه درخت گردو و گل سرخ از هر كدام 5 گرم براى 4 روز توصيه مى شود (اين مقدار براى چهار روز به صورت جوشانده )
سائيدن 5 گرم پودينه و 5 گرم مرزنجوش در 2 استكان سركه يا حل كردن آنها در روغن كرچك به صورت ماليدنى بر پيشانى و شقيقه نتيجه خوبى داده است .
بخور كور يا خيار دشنى به گوش و بينى و سر نيز يكى از طرق تسكين درد است ، ماليدن سير جوشيده و روغن گل (5 گرم سير، يك استكان روغن گل ) بر وسط سر و ملاج در اينگونه سردردهاى حاصل از سرماخوردگى و سرمازدگى رضايت بخش بوده است .
اين سردردها اگر در كسانيكه داراى مزاج بلغمى هستند پيدا شود علائمى از قبيل سنگينى سر و چشم و حالت فراموشى ، آب ريزش دهان و بينى و سفيدى ادرار، كندى نبض و كمبود شدت درد در آنها ديده مى شود.
اينگونه بيماران از غذاهاى گرم بهبودى حاصل كرده و از غذاهاى سرد و يخ و هواى سرد و محيط كار و زندگى سرد زيان مى بينند، اين حالت بيشتر در پيران و اهل راحت به وجود مى آيد.
درمان اين حالت
شيرين بيان 100 گرم نيم كوب در 10 روز صبح و شب پس از جوشاندن ناشتا ميل نمايند.
باديان يا ريشه كاسنى يا تاجريزى را مى توان روزى 10 گرم جوشانده در دو نوبت 5 گرم صبح 5 گرم شب به كار برد و از گل قند(13) نيز ميتوان استفاده نمود.
در روز چهارم استقرار بيمارى دادن روزانه 5 گرم ايارج فيقرا(14) خيلى مؤثر و مفيد واقع مى شود.
غرغره مرزنجوش (5 گرم در يك ليوان بزرگ ) و شستن سر با فرمول زير نتايج خوبى داده است .
بابونه 20 گرم
مرزنجوش 20 گرم
پودينه 20 گرم
شويد 10 گرم
مغز ناخنك 10 گرم
سداب 20 گرم
همه را مخلوط كرده نيم كوب نموده و سه قسمت كرده هر قسمت را در سه ليوان آب جوشانده پس از صاف كردن سه مرتبه سر را به خوبى ماساژ دهند (صبح ، ظهر، شب ) براى سه روز
ماليدن روغنهاى ذكر شده به محل درد و نيز ماليدن روغن فرفيون يا روغن گل به پيش سر و بوئيدن بسباسه كه در روغن بنفشه حل شده باشد بيمارى فوق را تسكين مى دهد.
استنشاق آب مرزنجوش 5 گرم در يك بطر چند نوبت در روز كمك بزرگى به درمان بيمارى است .
سردردهائى كه از پشت سر شروع مى شوند
علت اينگونه سردردها در اثر زيادى مايعات بدن است كه بايستى آب ترب و سكنجبين را مخلوط كرده يا جوشانده شويد تنها بدهند تا بيمار استفراغ كند و بدين سبب معده بيمار از امتلاء پاك مى شود كه اين خود در بهبودى بيمارى مؤثر واقعى مى گردد. دادن مرباى هليله يا مرباى آمله و سائيده 5 گرم ريوند چينى براى پاكسازى دستگاه گوارشى از امتلاء سودمند است ، 5 گرم زراوند گرد بو داده در دو قاشق غذاخورى عسل ريخته ميل نمائيد و زنجبيل را در روغن (گل شب بو) سائيده بر سر بمالند و اگر قدرى زعفران به اين دستور اضافه كنند بهتر است براى پاكسازى مزاج اين بيماران از جوشانده سنا، تربد، بنفشه ، باديان ريشه شيرين بيان ، سه پستان از هر يك 10 گرم كه در گل قند حل كرده باشند به مدت 5 روز صبح ناشتا مفيد است . حفض سائيده بسيار نرم كرده را در بينى بكشند يا اينكه تخم مورد را جوشانده استنشاق يا كوبيده در بينى بكشند، انداختن آجر داغ در سركه و ماليدن آب آن بر سر و مسكن دردهاى اينگونه بيماريها است : ماليدن روغن گل ارونه به سر، در تسكين اين گونه دردها خيلى مؤثر است مرزنجوش ، مغز ناخنك گل زوفا بابونه ، سياه دانه ، از هر يك برابر انتخاب كرده پس از نرم كوبيدن قدرى از آن را در آب حل كرده به صورت خمير به قسمت جلو سر ضماد نمايند ماليدن سائيده كبابه چينى حل شده در گلاب يا آب نيز به ميان سر نافع است . كشيدن پودر قرنفل ، صبر زرد، وج يا اگير تركى در بينى توصيه مى شود در سردردهاى مزمن كوبيده صبر زرد در آب را اگر بر بناگوش بمالند و يك قطعه پنبه در آن خيس كرده و در گوشها گذارند در تسكين درد به تجربه رسيده است . خوردن 10 گرم ريشه شيرين بيان و 5/2 گرم باديان به مدت 20 روز صبح ناشتا در تسكين اينگونه دردها به كار برده مى شود. و يا ميتوان آن را روزانه سه قاشق غذاخورى به مدت 30 روز ميل نمايند اين دستور علاوه بر تسكين سردردهاى مزمن براى صرع يا غشى و تنگ نفسى و سرفه هاى كهنه خلطدار و اختلالات روانى و وسواس و فراموشى و نيز براى اعاده حمل زنانى كه قبلا بچه دار مى شدند و مدتى نشده اند مفيد مى باشد.
نسخه ديگر
اسارون ، سنبل ، مصطكى ، زعفران ، طباشيره ، دارچينى ، اذخر، قسط شيرين ، تخم كشوث ، تخم كرفس ، تخم كاسنى ، زراوند طويل قرنفل جب بليسان و عود بليسان ، هيل ، عود از هر يك به نسبت مساوى گل سرخ برابر تمام آنها عسل چهار برابر تمام آنها، همه را كوبيده در عسل حل كرده روزى سه قاشق مرباخورى اين نسخه براى انواع سردردها و سرگيجه هاى بدون علل و صدا كردن گوش و ضعف معده و كبد و نيز براى كم شدن ورمهاى قسمتهاى مختلف بدن نافع مى باشد. اين دارو براى سردمزاجان بهتر است .
نسخه ديگر
انيسون 20 گرم
تخم كرفس 30 گرم
مر (مر) 2 گرم
اذخر 10 گرم
زراوند 5 گرم
قسط 5 گرم
دارچين 10 گرم
ريوند 10 گرم
زعفران 6 نخود
عسل 250 گرم
هم را نرم كوبيده باهم بياميزند و روزى سه قاشق مرباخورى ميل نمايند اين دارو علاوه بر معالجه سردردهاى كهنه و درد شقيقه و آب ريزش بينى و دردهاى قفسه صدرى براى ضعف معده و از بين بردن كليت ها و قولنجهاى گوارشى نافع است .
سردردهائى كه در تعقيب حمام به وجود مى آيند (پس از خروج از حمام )
درمان :
از جوشانده بابونه و غيره به صورت نيم گرم سر را بشويند مشگ و عنبر بو كنند و شربتى از عرق گاوزبان و گلاب با عسل ميل نمايند يا تخم ريحان را (5 گرم ) نرم كوبيده در نصف استكان عسل حل كرده بكار بردند. عرق گشنيز يا جوشانده 5 گرم تخم گشنيز در يك ليوان آب براى يك روز مفيد است . اين مقدار را تا بهبودى بيمارى مى توان ادامه داد.
سردرد به علت خشكى بينى
اين سردرد با علائمى چون حالت گرسنگى چرت زدن و احساس غم و اندوه و سابقه واقع شدن در بادهاى گرم سمى و خوردن چيزهاى خشك كننده بزاق و كم كننده ترشحات بدن و لاغرى و خشكى پوست همراه است .
درمان :
لعاب خرفه ، لعاب بهدانه ، لعاب اسپرزه يكى از اين داروها را انتخاب كرده روزى 5 گرم در آب جوش حل كرده لعاب آن را ميل نمايند.
روغن بادام يا روغن كدو، يا روغن بنفشه در بينى بچكانيد و بر كف پا نيز بمالند تقريبا حمام يا دوش آب گرم بگيرند يا آب گرم بر سر بريزند و آرد جو و آرد گندم را در روغن بادام حل كرده بر سر بمالند.

Print Friendly

عفونت استخوان

عفونت استخوان (استئومیلیت)

Osteomyelitis

 


استئومیلیت، عفونت استخوان و مغز استخوان است. در این بیماری هر یک از استخوان‌های بدن ممکن است درگیر شود. در کودکان استخوان‌هایی که معمولاً درگیر می‌شوند عبارتند از استخوان ران، درشت نی، استخوان بازو یا ساعد. در بزرگسالان استخوان‌های لگن و ستون فقرات معمولاً درگیر می‌شوند.

 


عفونت استخوان (استئومیلیت)

این بیماری در هر دو جنس و همه سنین دیده می‌شود، ولی در کودکان در دوره رشد سریع (5 تا 14 سالگی)، به خصوص در جنس مذکر شایع‌تر است.

 

علایم شایع

* تب گاهی تنها علامت بیماری است.

* درد، تورم، قرمزی، گرمی و احساس درد با لمس استخوان مبتلا، به خصوص هنگام حرکت دادن مفصل مجاور آن. مفاصل مجاور ناحیه مبتلا نیز ممکن است دچار قرمزی، گرمی و تورم شوند.

* در کودکانی که هنوز قادر به حرف زدن نیستند، وجود درد ممکن است خود را به صورت امتناع از حرکت دادن اندام فوقانی یا تحتانی، خودداری از راه رفتن، لنگیدن هنگام راه رفتن یا جیغ زدن هنگام لمس یا حرکت دادن عضو مبتلا، نشان دهد.

* خروج چرک از طریق آبسه پوستی، بدون تب یا درد شدید (تنها در موارد استئومیلیت مزمن)

* احساس ناخوشی عمومی

 

علل

* علت این بیماری اغلب عفونت استافیلوکوکی (نوعی باکتری) است، ولی سایر باکتری‌ها نیز می‌توانند عامل آن باشند.

باکتری ممکن است از راه‌های زیر و از طریق جریان خون به سمت استخوان گسترش یابد:

* شکستگی پا یا سایر صدمات بدنی

* کورک، کفگیرک یا هر گونه ضایعه پوستی

* عفونت گوش میانی

* پنومونی (ذات الریه)

 

عوامل تشدید کننده بیماری

* بیماری‌های تضعیف کننده مقاومت بدن

* رشد سریع در طی کودکی

* دیابت شیرین

* کاشتن وسایل ارتوپدی (مثل زانوی مصنوعی)

* مصرف وریدی داروها

 

تشخیص

بررسی‌های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون، کشت خون برای شناسایی باکتری، اسکن رادیونوکلئید استخوان، سی تی اسکن یا ام آر آی استخوان باشد.

رادیوگرافی استخوان، اغلب تغییرات استخوانی را تا 2 الی 3 هفته پس از شروع عفونت نشان نمی‌دهد

استاندارد طلایی تشخیص، بیوپسی استخوان و جداسازی میکروارگانیسم از محیط کشت و وجود سلول‌های التهابی و تخریب کننده استخوان در بررسی بافت شناسی است، اما معمولاً تشخیص استئومیلیت بر اساس یافته‌های بالینی همراه با نتایج حاصل از مطالعات تصویری و تست‌های آزمایشگاهی مانند شمارش گلبول‌های سفید خون، سرعت رسوب اریتروسیت ها (ESR) و پروتئین واکنش دهنده C (CRP) صورت می‌گیرد.

 

پیشگیری

اقدام فوری برای درمان هر گونه عفونت باکتریایی جهت پیشگیری از گسترش آن به استخوان‌ها یا سایر نواحی بدن لازم است.

 

عوارض احتمالی

* آبسه از طریق پوست سر باز می کند که تا هنگام التیام استخوان درگیر، بهبود نمی‌یابد.

* سفتی دایمی در مفصل مجاور (به ندرت)

* شکستگی استخوانی

* شل شدن وسیله ارتوپدی کاشته شده در بدن

* در صورت انسداد جریان خون عضو یا قانقاریا، ممکن است قطع عضو مبتلا لازم باشد.

 

درمان

این بیماری معمولا با درمان فوری و شدید قابل علاج است. اهداف درمانی استئومیلیت حاد و مزمن، شامل رفع عفونت و جلوگیری از عود آن هستند. میزان بهبودی در استئومیلیت حاد بیشتر از نوع مزمن است. بنابراین در استئومیلیت مزمن هدف درمانی در اغلب بیماران جلوگیری از عوارضی مانند قطع عضو است.

درمان استئومیلیت، وابسته به میزان نکروز استخوانی است. در استئومیلیت حاد همراه با تخریب اندک استخوان، یک دوره طولانی درمان ضد میکروبی، عفونت را به طور موثر درمان می‌کند، در حالی که در استئومیلیت مزمن معمولاً به مداخلات جراحی نیاز است.

درمان ضد میکروبی اولیه باید بر اساس عوامل خطر ساز در بیمار و راه ایجاد عفونت، تمام عوامل بیماری‌زای احتمالی را هدف قرار دهد. به هر حال، درمان باید بر اساس اطلاعات حاصل از محیط کشت و حساسیت میکروبی اصلاح شود.

کل دوره درمان ضد میکروبی معمولاً 4 تا 6 هفته است. درمان اغلب به صورت وریدی و به مدت 1 تا 2 هفته آغاز و در ادامه به صورت خوراکی دنبال می‌شود.

 

داروها

* تجویز مقدار بالای آنتی بیوتیک ها. با وجود آنتی بیوتیک های قوی جدید، تجویز وریدی آنتی بیوتیک ها که سابقاً یک ضرورت بود ممکن است دیگر لازم نباشد. تجویز آنتی بیوتیک چه به صورت خوراکی و چه وریدی ممکن است 8 تا 10 هفته لازم باشد.

* مسکن‌ها

*مسهل‌ها، در صورت بروز یبوست در طی دوره طولانی استراحت در بستر

 

کارهایی که باید انجام داد

* عضو مبتلا را در سطح بدن نگه داشته یا با قرار دادن بالش زیر آن مختصری بالا نگه داشته و آن را بی حرکت کنید. از آویزان نگه داشتن عضو مبتلا خودداری کنید.

* سایر نواحی غیرمبتلای بدن را فعال نگه دارید تا از بروز زخم‌های فشاری در طی دوره طولانی استراحت در بستر پیشگیری شود.

* بستری شدن در بیمارستان برای جراحی جهت برداشت قسمت درگیر استخوان و یا برای تجویز مقدار بالای آنتی بیوتیک ها (گاهی به صورت وریدی) ممکن است ضرورت یابد.

* ممکن است لازم باشد وسایل ارتوپدی قبلاً کاشته شده (نظیر زانوی مصنوعی) خارج گردد (گاهی همزمان با این عمل، تعویض وسیله قبلی با وسیله جدید قابل انجام است).

* تا 2 الی 3 هفته پس از برطرف شدن علایم در بستر استراحت کنید. پس از آن فعالیت خود را به تدریج از سر بگیرید.

 

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

- اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان دارای علایم استئومیلیت باشید.

- تشکیل آبسه برروی استخوان مبتلا یا افزایش خروج چرک از آبسه موجود

- تب

- درد غیرقابل کنترل

- اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده‌اید. داروهای تجویزی ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

Print Friendly

گودی بیش از حد کمر

گودي بيش از حد کمر

hyperlordosis

گودي کمر

يکي از شايع ترين اختلالات در انحناهاي ستون فقرات، گودي بيش از حد کمر است. بسياري از ما علت کمردردهاي خود را گودي بيش از حد کمر مي دانيم. اين گودي بيش از حد چيست؟ چرا به وجود مي آيد؟ اصولا آيا کمر انحنايي دارد؟ و..

در صورتي که ستون فقرات را از نيم رخ نگاه کنيد، متوجه وجود يک سري فرورفتگي ها و برجستگي هايي در قسمت هاي مختلف آن خواهيد شد.

در حالت طبيعي، فقرات گردن داراي يک انحنا به سمت داخل، فقرات پشتي داراي انحنا به سمت خارج و ناحيه ي کمر داراي انحناي رو به جلو مي باشند.

به دليل شباهت اين انحناي کمر به نماي ظاهري لوردهاي انگليسي در زمان ايستادن، اصطلاح لوردوز براي اين حالت مورد استفاده قرار گرفته است! وجود اين انحناها براي ما نقشي بسيار مهم داشته و بسياري از توانايي هاي ما در اثر همين برجستگي ها و فرورفتگي ها پديد مي آيد و اصولا توانايي ايستادن ما تا حد بسيار زيادي مديون همين انحناها است! ميزان انحناي ستون فقرات در يک ناحيه، بر ساير قسمت ها نيز اثر گذاشته و مي تواند آن ها را تغيير دهد.

وقتي ميزان انحناي کمر به حدي بيشتر از ميزان طبيعي آن مي رسد براي ناميدن آن اصطلاحا از کلمه ي هيپرلوردوزيس((hyperlordosis يا گودي بيش از حد کمر استفاده مي کنيم.

چرا گودي بيش از حد در کمر به وجود مي آيد؟

در حقيقت ستون فقرات توسط تعداد زيادي عضله محافظت مي شود که سلامت و تعادل آن ها در سلامت و نرمال بودن حالت ستون فقرات نقش بسيار مهمي ايفا مي کند.

عدم تعادل در عضلات نام برده يعني قوي بودن برخي و ضعف يا گرفتگي بعضي ديگر از آن ها موجب پديد آمدن ناهنجاري هايي در شکل کلي ستون فقرات خواهد شد.

در اين ميان نقش عضلات شکمي، بازکننده هاي مفصل پا به لگن و عضله ي بزرگ پشت باسن، در ايجاد گودي بيش از حد کمر، پُر رنگ تر از ساير عضلات اين ناحيه است.

برخي از علل گودي بيش از حد کمر:

از جمله علت هاي اصلي گودي بيش از حد کمر مي توان به موارد زير اشاره کرد:

* آکندروپلازي((Achondroplasia: اين بيماري در حقيقت ارثي بوده و با اختلال در رشد و تکامل استخوان ها و نسوج غضروفي همراه است. در اين بيماري دست و پاها کوتاه هستند.

* التهاب ديسک کمر (discitis)

قوز کمر

* قوزبيش از حد ناحيه ي پشت(kyphosis)؛ در اين حالت ستون فقرات کمر به طور جبراني دچار انحناي بيش از حد مي گردد.

* چاقي: خصوصا بزرگي بيش از حد شکم و ضعف عضلات اين ناحيه باعث کشيدگي بيش از حد ستون فقرات به سمت جلو و افزايش گودي کمر خواهد شد.

* پوکي استخوان: با تسهيل تغيير ارتفاع و شکل نرمال مهره ها باعث تغيير انحناهاي طبيعي ستون فقرات مي شود.

* در رفتگي تدريجي مهره ها (spondylolysis): اين حالت اغلب در ناحيه ي کمر ديده مي شود و با لغزش يا جابجايي مهره ها همراه است. اين بيماران معمولا از کمر درد، احساس جدا شدگي و لقي کمر، گودي بيش از حد کمر و برجستگي باسن شکايت دارند.

* ضعف عضلات شکمي در اثر علل مختل

آيا درست نشسته ايد؟

اغلب ما بدون اين که خودمان آگاه باشيم در بسياري از اوقات روز با بد نشستن و استفاده ي ناصحيح از ستون فقرات مان به تخريب و پيري زودرس و آن دامن مي زنيم. بسياري از دردهاي گردن، کتف، شانه، کمر و… در اثر نا آگاهي از طرز استفاده صحيح از بدن به وجود مي آيند.

براي درست نشستن، از يک صندلي مناسب بهره بگيريد. اين صندلي بايد توانايي تغيير ارتفاع را داشته و همچنين پشتي آن نيز بتواند قابل تنظيم باشد تا فشارهاي وارده بر ناحيه ي پشت را کاهش دهد.

زانوهاي شما بايد هم سطح مفصل لگن تان باشند. سعي کنيد صاف بنشينيد و از لميدن يا خم شدن بر روي ميز کار پرهيز نماييد. در صورت نياز براي حمايت کمرتان از يک بالشتک کوچک و مناسب بهره بگيريد.

حالا که وضعيت سر و گردن را تنظيم کرديد، به پاهاي تان توجه کنيد! کف پاها را صاف بر روي زمين بگذاريد و در صورت لزوم از يک زير پايي مناسب استفاده کنيد و هيچ گاه پاها را به صورت ضربدري قرار نداده و يا روي نوک پنجه نگه نداريد. اين کار از وارد شدن فشارهاي بيش از حد بر مفاصل شما جلوگيري خواهد کرد. از جمع کردن پا زير تنه خودداري کنيد.

در صورتي که با مانيتور کامپيوتر کار مي کنيد حداقل فاصله ي 25 تا 75 سانتيمتر بين چشم و صفحه را رعايت کنيد. براي اين کار رعايت فاصله اي معادل طول بازو کفايت مي کند. بالاي صفحه ي مانيتور بايد در سطح چشم شما باشد، اين کار مي تواند با استفاده از چند کتاب صورت گيرد.

چند پيشنهاد ساده براي پيشگيري و کاهش گودي بيش از حد کمر

درست خوابيدن

* در زمان نشستن، کف پا را صاف بر روي زمين قرار دهيد، صندلي خود را تنظيم کنيد و در صورت نياز از يک بالشتک کوچک براي پُر کردن فضاي خالي پشت کمرتان استفاده کنيد.

* وقتي ايستاده ايد، يک پا را مستقيم روي زمين و ديگري را روي يک پله، چهار پايه و يا هر چيز مشابه، در سطحي کمي بالاتر از پاي ديگر قرار دهيد. اين کار حمايت کمرتان را افزايش خواهد داد.

* بهترين حالت براي خوابيدن، وضعيت صورت و شکم رو به بالا است، در حالي که بالشي زير زانوها قرار گيرد، اما در صورتي که تمايل داريد بر روي شکم بخوابيد حتما بالشي زير شکم خود قرار دهيد.

* توجه داشته باشيد که پوشيدن کفش هاي پاشنه بلند موجب افزايش گودي کمرتان خواهند شد.

* از تقويت عضلات شکم، باسن و کمر غافل نباشيد.

Print Friendly

انواع بوریست

بورس های زانو (Knee bursae)
صفحه بورس های زانو که در سایت ویکی پدیا (Wikipedia) ایجاد کردم:بورس‌های زیادی در اطراف زانو شناخته شده‌اند که در تسهیل حرکت بخش‌های مجاور خود نقش دارند. بورس‌ها کیسه‌های کوچک حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفصل وجود داشته و ممکن است با مفصل درارتباط باشند و یا ارتباطی نداشته باشند. این کیسه‌ها میان پوست و استخوان، تاندون و استخوان، بین دو عضله و یا نواحی دیگر دیده می‌شوند. به التهاب یک بورس به هر علتی بورسیت گفته می‌شود. احتمال درگیری برخی از بورس‌های زانو بیشتر از بقیه‌است.

بورس جلوی کشککی [۱] به علت سطحی بودن، درصورت فشارهای ممتد ناشی از زانو زدن به میزان زیادی ملتهب می‌گردد. همچنین احتمال التهاب بورس نیم غشایی [۲] که بورسیت نیم غشایی یا کیست بیکر نیز نامیده می‌شود، وجود دارد. گاهی کیست بیکر ناشی از فتق غشاء سینوویال است.
بعضی از بورس های زانو در تصویر زیر:

فهرست مندرجات
■۱ تقسیم بندی بورس‌های زانو
■۱.۱ بورس‌های جلویی
■۱.۲ بورس‌های داخلی
■۱.۳ بورس‌های خارجی
■۲ پانویس
■۳ جستارهای وابسته
■۴ منابع
تقسیم بندی بورس‌های زانو
بورس‌های زانو را می‌توان براساس موقعیت و محل آنها به سه گروه تقسم بندی کرد: [۳]
■بورس‌های جلویی (قدامی)
■بورس‌های داخلی (مدیال)
■بورس‌های خارجی (لترال)
در پشت زانو، امتدادهای بورسی متفاوت است.
بورس‌های جلویی
این گروه شامل بورس‌های زیر است: [۳]
■بورس فوق کشککی (سوپراپاتلار). این بورس بین استخوان ران و تاندون چهارسر رانی قرار دارد.
■بورس جلوی کشککی (پره پاتلار). بین استخوان کشکک (قسمت تحتانی آن) و پوست قرار می گیرد.
■بورس سطحی زیر کشککی (اینفراپاتلار سطحی). در جلوی تاندون پاتلار، بین پوست و قسمت پایین برجستگی تیبیا قرار می گیرد.
■بورس عمقی زیر کشککی (اینفراپاتلار عمقی). بین درشت نی و تاندون پاتلار واقع می شود (یعنی پشت تاندون پاتلار).
بورس‌های داخلی
بورس هاس داخلی زانو عبارتنداز: [۳]
■بورس دوقلوی داخلی. بورس دوقلوی داخلی بین سر داخلی ماهیچه دوقلو (گاستروکنمیوس) و کپسول لیفی [۴] مفصل زانو قرار دارد، با یک امتداد بین تاندون‌های گاستروکنمیوس (مربوط به سر داخلی) و سمی ممبرانوسوس که اغلب با مفصل زانو ارتباط می‌یابد.
■بورس نیم غشایی (

سمی ممبرانوسوس). این بورس بین تاندون ماهیچه نیم غشایی و کوندیل داخلی تیبیا (درشت نی) و همچنین سر داخلی ماهیچه دوقلو (گاستروکنمیوس) قرار دارد. بورس نیم غشایی ممکن است با بورس دوقلوی داخلی ارتباط یابد.
■بورس سطحی نسبت به رباط طرفی داخلی که بین این رباط و تاندون‌های پس آنسرین قرار می‌گیرد. منظور ازتاندون‌های
پس آنسرین(Pes anserine) همان تاندون‌های سارتوریوس، گراسیلیس و سمی تندینوسوس است.تاندون های پس آنسرین در تصویر زیر:

■بورس عمقی نسبت به رباط طرفی داخلی که ازنظر موقعیت و تعداد متغیر بوده، بین این رباط و استخوان ران، کپسول مفصلی، منیسک داخلی، درشت نی یا تاندون نیم غشایی قرار می‌گیرد.
■گاهی یک بورس بین تاندون‌های نیم غشایی و نیم وتری قرار می‌گیرد.
بورس‌های خارجی
بورس‌های خارجی زانو شامل: [۳]
■بورس دوقلوی خارجی. این بورس بین سر خارجی ماهیچه دوقلو (گاستروکنمیوس) و کپسول مفصلی قرار داشته که گاهی با مفصل زانو نیز ارتباط دارد.
■بورس بین رباط طرفی خارجی و تاندون دوسر رانی (بای سپس فموریس)
■بورس بین رباط طرفی خارجی و تاندون پوپلیتئوس (رکبی)
■بورس بین تاندون پوپلیتئوس و کوندیل خارجی ران
پانویس
1.↑ Prepatellar bursa
2.↑ Semimembranosus bursa
3.↑ ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ Williams & Warwick. Gray’s Anatomy
4.↑ Fibrous capsule
جستارهای وابسته
■بورس (کالبدشناسی)
■بورسیت
■درد زانو
منابع

■Williams & Warwick. Gray’s Anatomy. Thirty-seventh edition. Churchill Livingstone. ISBN 0-443-04177-6
منبع تصویر:
http://solomonsseal.files.wordpress.com/
http://patientsites.com/


بورسیت آرنج (Elbow bursitis)
صفحه بورس آرنج (اوله کرانون) که در سایت ویکی پدیا (Wikipedia) ایجاد کردم:بورس آرنج یا اوله کرانون (به انگلیسی: Olecranon bursa) یک بورس در ناحیه پشت آرنج بوده که بین زائده اوله کرانون اولنا و پوست قرار می‌گیرد. احتمال درگیری بورس اوله کرانون نسبت به بورس‌های دیگر آرنج بیشتر است.


فهرست مندرجات
■۱ بورسیت اوله کرانون
■۱.۱ علل
■۱.۲ علائم
■۱.۳ درمان
■۲ جستارهای وابسته
■۳ منابع
بورسیت اوله کرانون
بورسیت اوله کرانون یا آرنج (به انگلیسی: Olecranon bursitis) عبارت است از
التهاببورس اوله کرانون.

علل
■ضربه به ویژه ضربات تکراری
■فشار طولانی مدت
■بیماری روماتیسمی (مثلا نقرس)
■وجود یک زائده استخوانی غیرطبیعی در ناحیه اوله کرانون
■عفونت
علائم
■درد
■تورم
■حساسیت در ناحیه
■قرمزی و گرمی در موارد عفونی
■احتمال محدودیت در عمل خم کردن آرنج که ناچیز است.
درمان
درمان غیر جراحی
■استراحت
■یخ گذاری در موارد حاد
■استفاده از پد آرنج (Elbow pad)
■تخلیه مایع بورس
■تزریق هیدروکورتیزون
■استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
درمان جراحی
■خارج کردن بورس
■خارج کردن بورس همراه با برداشتن زائده استخوانی غیر طبیعی محرک بورس
در مواردی که بورس عفونی باشد درمان شامل:
■تخلیه (درناژ) بورس همراه با تجویز آنتی بیوتیک‌ها

■انجام جراحی درصورت عدم درمان فوق
جستارهای وابسته
■بورسیت
منابع
■اعلمی هرندی. بهادر. اصول ارتوپدی و شکسته بندی. چاپ ششم، نشر فروغ اندیشه.
■Williams & Warwick. Gray’s Anatomy. Thirty-seventh edition. Churchill Livingstone. ISBN 0-443-04177-
6
http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00028
منبع تصویر:
http://www.mendmeshop.com/
http://www.worldortho.com/


بورس ساب آکرومیال (Subacromial bursa)
صفحه بورس ساب آکرومیال یا ساب دلتوئید که در سایت ویکی پدیا (Wikipedia) ایجاد کردم:بورس زیر اخرمی یا ساب آکرومیال (به انگلیسی: Subacromial bursa) که بورس ساب دلتوئید [۱] نیز نامیده می‌شود، یکی از بورس‌های مهم در ناحیه شانه بوده که درصورت التهاب آن،

بورسیت ساب آکرومیالایجاد می‌شود. هر بورس کیسه‌ای کوچک و دارای کمی مایع سینوویال [۲] است . بورس‌ها با کاهش اصطکاک بافت‌های اطراف خود، حرکات آنها را نسبت به هم آسان می‌کنند (یعنی بین استخوان و تاندون، پوست و استخوان و یا دو ماهیچه). بورسیت ساب آکرومیال، شایع ترین بورسیت ناحیه شانه‌است. درصورت راه یافتن املاح کلسیم به بورس، بورسیت کلسیفیه رخ می‌دهد.تصویر بورس ساب آکرومیال یا ساب دلتوئید:

فهرست مندرجات
■۱ کالبدشناسی (آناتومی)
■۲ پانویس
■3 جستارهای وابسته
■۴ منابع
کالبدشناسی (آناتومی)
بورس ساب آکرومیال یا ساب دلتوئید از دو قسمت تشکیل می‌گردد:
■قسمتی که در زیر زائده اخرمی (آکرومیون) قرار می‌گیرد، بورس ساب آکرومیال نامیده می‌شود.
■بخشی که در زیر ماهیچه دلتوئید (دالی) واقع می‌شود،

بورس ساب دلتوئید می‌نامند.
معمولا این دو قسمت با یکدیگر درارتباط هستند، ولی گاهی از هم جدا می‌باشند. همچنین این بورس ممکن است با حفره مفصلی درارتباط باشد، اگرچه معمولا درارتباط نیست.
پانویس
1.↑ Subdeltoid bursa
2.↑ Synovial fluid
جستارهای وابسته
■بورسیت
■بورسیت کلسیفیه
■تاندونیت کلسیفیه
منابع
■ناصری، نسرین. فیزیوتراپی در ضایعات ارتوپدیک. چاپ اول، صبح سعادت،شابک 4-7-93408-964
■اعلمی هرندی. بهادر. اصول ارتوپدی و شکسته بندی. چاپ ششم، نشر فروغ اندیشه.
■Williams & Warwick. Gray’s Anatomy. Thirty-seventh edition. Churchill Livingstone. ISBN 0-443-04177-6
■Darlene Hertling and Randolph M.Kessler. Management of Common Musculoskeletal Disorders. Third Edition. ISBN 0-397-55150-9
منبع تصویر:
http://handbook.muh.ie/


بورسیت (Bursitis)
صفحه بورسیت که در سایت ویکی پدیا (Wikipedia) ایجاد کردم:

بورسیت (به انگلیسی: Bursitis) یعنی التهاب بورس به هر علتی. بورس‌ها، کیسه‌های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و باعث کاهش اصطکاک ساختمان‌های مجاور خود می‌شوند. یک بورس ممکن است بین دو ماهیچه یا تاندون ماهیچه با یک بخش استخوانی و یا میان پوست و استخوان قرارگیرد. التهاب بورس باعث افزایش
مایع سینوویال آن می‌گردد و هرچه میزان مایع بیشتر گردد، درد و حساسیت نیز افزایش می‌یابد. خونریزی به داخل بورس به عنوان ناتوان کننده ترین نوع بورسیت شناخته می‌شود. [۱] در این موارد، احتمال عفونت بورس وجود دارد.
فهرست مندرجات
■۱ علل آسیب
■۲ مواردی از بورسیت‌ها
■۳ علایم و نشانه‌ها
■۴ درمان
■۵ پانویس
■۶ جستارهای وابسته
■۷ منابع
علل آسیب
عواملی که ممکن است در ایجاد بورسیت نقش داشته باشند عبارتنداز:
■ضربه مستقیم
■فشار بیش از حد یا نیروهای ممتد به ناحیه
■استفاده بیش از حد [۲] از ساختمان‌های مجاور بورس
■تاندونیت در نواحی مربوطه
■گاهی به علت یک بیماری روماتیسمی همانند آرتریت روماتویید
■گاهی به دلیل وجود زوائد استخوانی غیرطبیعی
مواردی از بورسیت‌ها
بعضی از بورس‌هایی که احتمال درگیری آنها بیشتر است عبارتنداز:
■بورس زیر اخرمی (بورس ساب آکرومیال) در شانه
تصویر زیر:

■بورس آرنجی (بورس اوله کرانون) در آرنج که بین پوست و زائده اوله کرانون استخوان اولنا قرارمی گیرد.
■بورس تروکانتری (بورس تروکانتریک) و ایسکیال در اطراف مفصل ران

بورس های تروکانتریک سطحی و عمقی در تصویر زیر:

■بورس‌های زانو
■■بورس جلوی کشککی (بورس پره پاتلار) که بین پوست و استخوان کشکک قرارمی گیرد.
■■بورس پشت زانو که بورس نیم غشایی (بورس سمی ممبرانوسوس) نام دارد. به التهاب بورس اخیر، کیست بیکر می‌گویند. کیست بیکر ممکن است بر اثر فتق پرده سینوویال نیز ایجاد گردد.
■■بورس زیر کشککی سطحی یا عمقی (اینفراپاتلار سطحی یا عمقی)
علایم و نشانه‌ها
برخی از علایم و نشانه‌های بورسیت شامل موارد زیر است:
■درد و تورم در ناحیه آسیب. درد ناحیه ضایعه به هنگام استراحت نیز توسط فرد گزارش می‌شود.
■کاهش دامنه حرکتی (ROM) مفصل
■حرکات غیرفعال [۳] ممکن است باعث ایجاد درد شوند.
■حساسیت به هنگام لمس
درمان
به طورکلی

درمان بورسیت عبارتنداز:
■استراحت
■کنترل فعالیت هایی که باعث تشدید درد می گردند
■استفاده از یخ
■فیزیوتراپی
■درمان پزشکی
■■تجویز داروهای ضد التهابی
■■تخلیه مایع
■■تزریق در ناحیه
■■جراحی جهت بیرون آوردن بورس (درصورت عدم درمان های فوق)
در موارد بورسیت عفونی درمان شامل:
■دارودرمانی
■تخلیه (درناژ) بورس
■بیرون آوردن بورس درصورت عدم درمان های دیگر
پانویس
1.↑ فراهانی، محمد. ص 389
2.↑ Over use
3.↑ Passive
جستارهای وابسته
■بورس (کالبدشناسی)
■تاندونیت
منابع
■هوشمند ویژه، محمد. فرهنگ پزشکی انگلیسی-فارسی (دوجلدی). واژه نامه مصور دورلند. جلد اول. انتشارات کلمه.
■فراهانی، محمد، ترجمه تکنیکهای توانبخشی در طب ورزش،انتشارات سرواد،چاپ اول،شابک:0-01-7273-964
■ناصری، نسرین. فیزیوتراپی در ضایعات ارتوپدیک. چاپ اول، صبح سعادت. شابک 4-7-93408-964
■اعلمی هرندی، بهادر، اصول ارتوپدی و شکسته بندی. چاپ ششم، نشر فروغ اندیشه.
■Darlene Hertling and Randolph M.Kessler. Management of Common Musculoskeletal
منبع تصویر:
http://handbook.muh.ie/


بورس (Bursa)
صفحه بورس (کالبدشناسی) که در سایت ویکی پدیا (Wikipedia) ایجاد کردم:بورس یا کیسه سینوویال (به انگلیسی: Bursa or Synovial bursa) کیسه‌ای لیفی (فیبروز) است، حاوی مایع سینوویال که بین دو بافت مجاور هم قرارمی گیرد و باعث تسهیل حرکات آنها نسبت به هم می‌گردد. یک بورس ممکن است میان استخوان و پوست و یا دو ماهیچه واقع شود. گاهی بین تاندون عضلات و استخوان قرارمی گیرد.بورس‌ها در اطراف مفاصل وجود دارند، که ممکن است با

حفره مفصلی[۱] ارتباط داشته باشند و یا فاقد ارتباط باشند. مایع بورس باعث لغزندگی سطوح بافتی کنار هم می‌گردد و با کاهش اصطکاک، حرکات بافت‌ها را نسبت به یکدیگر آسان می‌کند.به تصاویر زیر در ارتباط با بورس های شانه,  آرنج,  هیپ و زانو دقت نمایید:iliopsoas bursa in the hip.
 

knee bursae 2مندرجات[نهفتن]
■۱ بورسیت
■۲ پانویس
■۳ جستارهای وابسته
■۴ منابع
بورسیت
به التهاب بورس به هر دلیلی،
بورسیت [۲] می‌گویند. استفاده بیش از حد از عناصری که در مجاور بورس قرارمی گیرند، ممکن است باعث بورسیت گردد. در مواردی دیگر، بورسیت به علت ضربه‌های مستقیم به آن اتفاق می‌افتد.

منبع تصویر:
http://www.joint-pain-expert.net/
http://solomonsseal.wordpress.com/
http://www.aidmybursa.com/
http://oakvillechiropractor.wordpress.com/

Print Friendly

بوریست اوله کرانون

آناتومی

قبل از هر چیز باید بدانیم بورس چیست. بورس ها کیسه هایی با دیواره بسیار نازک هستند. در بدن انسان این کیسه ها در بین بافت هایی قرار میگیرند که روی یکدیگر حرکت کرده و میلغزند. وظیفه این کیسه ها تسهیل حرکت و لغزیدن این بافت ها در کنار یکدیگر است. در حالت عادی داخل این کیسه ها مایع لغزنده ای وجود دارد که موجب میشود دو سطح روبروی بورس روی یکدیگر بلغزند.

در ناحیه پشت آرنج، بین پوست و استخوان اولکرانون یکی از این بورس ها وجود دارد که موجب میشود پوست پشت آرنج شما به راحتی روی استخوان زیرش ( زائده اولکرانون) حرکت کند. این بورس را بورس اولکرانون مینامند.

علت بورسیت اوله کرانون

 در حالت عادی این بورس حاوی مایع بسیار کمی است بطوریکه سطوح روبروی آن با یکدیگر در تماسند درست مثل یک پاکت کاغذی یا یک کیسه پلاستیکی که دو سطح روبروی آن روی یکدیگر قرار میگیرند. گاهی اوقات این بورس ملتهب شده و شروع به ترشح زیاد مایع در درون خود میکند. بر اثر این کار بورس متورم شده ( مثل اینکه در پاکت کاغذی یا کیسه پلاستیکی هوا بدمیم و دهانه آنرا بگیریم که کیسه باد کرده و سطوح آن از هم فاصله میگیرند). التهاب بورس را بورسیت Bursitis میگویند.
بورسیت آرنج معمولا به علل زیر ایجاد میشود.

  • ضربه : مثل ضربه شدید به پشت آرنج در ناحیه زائده اولکرانون

  • فشار ممتد و طولانی : وقتی فشار طولانی مدتی بطور دائم به پشت آرنج در طی چند ماه وارد شود مثل تکیه دادن مداوم آرنج به یک سطح سفت.

  • عفونت : عفونت معمولا به علت آسیب پوست روی آرنج و نفوذ میکروب ها به بورس ایجاد میشود. آسیب پوست بطور مثال میتواند بر اثر گزش حشرات یا خراشیده شدن پوست ایجاد شود

  • روماتیسم یا نقرس : روماتیسم یا نقرس یا بعضی بیماریهای دیگر هم میتوانند بورسیت ایجاد کنند.

 

علائم بورسیت اولکرانون

      131
                        بورسیت اولکرانون

معمولاً اولین علامت تورم پشت آرنج است. بعد از مدتی به علت تورم زیاد ممکن است پشت آرنج دردناک شود. اگر بورس عفونی شود پوست روی آن قرمز و گرم میشود. اگر عفونت بورس درمان نشود ممکن است گسترش یافته و به دیگر قسمت های اندام فوقانی و حتی دیگر قسمت های بدن منتشر شود.

 

تشخیص بورسیت

 در رادیوگرافی ممکن است جسم خارجی که قبلاً به آرنج وارد شده و موجب بورسیت شده است دیده شود و یا ممکن است یک برجستگی استخوانی کوچک در روی زائده اولکرانون مشاهده شود. این برجستگی میتواند بر اثر فشار به بورس و تحریک آن موجب بورسیت شود.

 

درمان بورسیت اوله کرانون

 اگر بورسیت به علت عفونت باشد پزشک معالج مایع داخل بورس را با سوزن خارج کرد و برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز میکند. اگر بورسیت علت غیر عفونی داشته باشد، بالا نگه داشتن آرنج، سرد کردن ناحیه و مصرف داروهای ضد التهاب مفید است. با بستن آرنج با بانداژهای مخصوص بطوریکه پشت برجستگی آرنج یک بالشتک قرار گیرد میتوان از اعمال ضربات مکرر به آرنج اجتناب کرد. اگر روش های ذکر شده موثر واقع نشدند پزشک معالج ممکن است اقدام به خروج مایع و تزریق کورتیکوستروئید به داخل آن کند.
اگر با انجام این اقدام ها مشکل همچنان باقی بماند درمان جراحی بصورت خروج بورس انجام میشود.
Print Friendly

تومور در طب فیزیکی

تومور مغزی

متاستاز مغزی در نیمکره مغزی سمت راست، حاصل از کانسر ریه که در زمان‌ استراحت T۱ با تکنیک تصویربرداری ام‌آرآی با کنتراست داخل وریدی تهیه شده است. (L = سمت چپ، P = خلفی، پشت سر)

تومور مغزی رشد یک‌ توده‌ غیرطبیعی‌ در مغز است که‌ امکان‌ دارد خوش‌خیم‌ یا بدخیم‌ باشد یا به عبارتی نوعی نئوپلاسم داخل‌جمجمه‌ای سخت و تو پُر، و یا یک تومور (رشد غیر طبیعی سلولی)، در داخل مغز و یا کانال مرکزی نخاع است.

تومورهای مغزی، تمامی تومورهای داخل جمجمه و یا تومورهای درون کانال مرکزی نخاع را دربرمی گیرند. این تومورها، از طریق تقسیم سلولی کنترل نشده و غیر طبیعی ایجاد می‌شوند، و به طور معمول یا در خود مغز (شامل: نورونها، سلول‌های گلیال (آستروسیت‌ها، اولیگودندروسیت‌ها، سلول‌های اپندیمال، سلولهای تولید کننده میلین شوان)، بافت لنفاوی، عروق خونی)، و یا در اعصاب جمجمه‌ای، پرده مغزی (مننژ)، جمجمه، هیپوفیز و غده صنوبری ایجاد می‌شوند. همچنین این تومورها می‌توانند حاصل گسترش بدخیمی‌هایی باشند که در درجه نخست سایر ارگان‌ها را درگیر کرده بوده‌اند، که در این حالت بدان متاستاز تومور گفته می‌شود.

هرچند هرگونه تومور مغزی به خاطر ماهیت تهاجمی و منتشرشوندهٔ خود در فضای محدود جمجمه‌ای، به طور ذاتی، جدی و تهدیدکننده زندگی به‌شمار می‌رود اما تومورهای مغزی (حتی انواع بدخیم آنها) همواره کشنده و مرگبار به شمار نمی‌آیند. تومورهای مغزی یا تومورهای داخل جمجمه‌ای می‌توانند ماهیت سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) داشته باشند؛ با این حال، تعریف نئوپلاسم بدخیم یا خوش خیم در مغز، متفاوت از تعاریفی است که بطور معمول در دیگر انواع تومورهای سرطانی یا غیر سرطانی درگیرکنندهٔ سایر نقاط بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میزان تهدیدکنندگی یک تومور، بستگی به ترکیبی از مجموعه عوامل مختلف، همچون: نوع تومور، محل و اندازه تومور و نحوهٔ گسترش و توسعه آن است. از آنجا که مغز به طور کامل توسط جمجمه پوشانیده شده‌است، تشخیص سریع و زودرس تومور مغزی، تنها در صورتیکه ابزار پاراکلینیکی و وسایل تشخیصی مناسبی که وضعیت حفره داخل جمجمه را به خوبی مشخص می‌سازند، در دسترس باشند و به سرعت به کار گرفته شوند. اما بطور معمول، تشخیص تومور مغزی، در مراحل پیشرفته بیماری و هنگامی رخ می‌دهد که وجود تومور موجب بروز علائم و نشانه‌های غیر قابل توضیحی در بیمار شده‌است.

Print Friendly

تمرین های ارامش دهنده در طب فیزیکی

تمرین های آرامش دهنده (شل سازی عضلات)


وقتی در انجام این تمرین مهارت لازم را كسب كردید فقط نیاز دارید كه روی تنش خود تمركز كنید و فرمان ذهنی ( رها كن ) را بكار گیرید تا عضلاتتان شل شود.


نحوه تمرین كردن :

شل سازی-عضلات-تمرین-ورزش

شل سازی عضلات را همانند هر مهارت ورزشی دیگر با تمرین مناسب و كافی می توان یاد گرفت.

روزی یكبار در رختخواب (درست هنگامی كه ار خواب بر می خیزید) معمولاً بهترین مواقع برای انجام دادن این نوع تمرین است .

بعد از دوهفته تمرین روزانه توجه به این نكته كه كجا باید تنش عضله خود را حفظ كرده و كجا باید آن را رها كنید ؟ برایتان آسانتر می شود .خیلی زود می توانید تمرین های شل سازی پیشرفته ای را انجام دهید بدون آنكه از قبل عضلات خود را منقبض كنید .

وقتی در انجام این تمرین مهارت لازم را كسب كردید فقط نیاز دارید كه روی تنش خود تمركز كنید و فرمان ذهنی ( رها كن ) را بكار گیرید تا عضلانتان شل شود.

آموزش اتوژنیك :

چند حس فیزیولوژیك وجود دارد كه معمولاً به همراه پاسخ شل سازی واقع می شود .سنگینی در بازوها و پاها ، احساس گرمی در بازوها و پاها ، ضربان آهسته تر ، تنفس آهسته تر و یك سردی خاص در پیشانی از این نوعند .چون افكار شما تاثیر فوق العاده ای روی بدنتان دارد .می توانید سطح شل شدن را با آنچه به خود می گویید تحت نظارت قراردهید می توانید به حالت ارامش دست پیدا كنید. این تمرین بر اساس كار .اچ بنسبون مبتنی است

1- احساس سنگینی در بازوها و پاها

2- احساس گرمی در بازوها و پاها

3- پایش ( كنترل ) و تنظیم قلب

4- پایش تنفس

5- پیشانی سردتر

* آمادگی

در محیطی عاری از هرگونه مزاحمت به راحتی بنشینید .بیست دقیقه را به این تمرین اختصاص دهید . قبل از شروع ، دستور العمل ها را بخوانید تا توالی پیشنهادها در ذهنتان روشن باشد . چشمانتان را ببندید و با نگرشی غیر فعال ، هدف را در خود ایجاد كنید ابتداد شاید نتواید به تمام احساسات مورد نظر دست یابید .. این كاملاً طبیعی است آرام باشید و به تمرین ادامه دهید ، بی گمان خیلی زود تمام احساسات را تجربه خواهید كرد.

توجه :اگر این تمرین را به گروهی از ورزشكاران ارائه می دهید ..متن تمرین را اهسته و با صدار آرام بخوانید . چند نقطه (…) مكثی 2 الی 3 ثانیه ای را نشان می دهد. اگر خودتان از متن استفاده می كنید ضبط كردن صدایتان انجام دستورها را اسانتر می كند .

روزی یكبار در رختخواب (درست هنگامی كه ار خواب بر می خیزید) معمولاً بهترین مواقع برای انجام دادن این نوع تمرین است

اجرا :

1- سنگینی اعضاء : جملات زیر را چندین بار به مدت 4 دقیق برای خود تكرار كنید :

” دستان من دارند خیلی سنگین می شوند …دارند سنگین تر می شوند….

بازویم دارند سنگین تر و سنگین تر می شوند …

پاهایم دارند سنگین تر و سنگین تر می شوند . می توانم سنگینی را كه در طول دستان ، بازوها و پاهایم حركت می كند .حس كنم – سنگین ترو سنگین تر

2- گرمی در اعضاء: باری چهار دقیقه جملات زیر را برای خودتان تكرار كنید :

شل سازی-عضلات-تمرین-ورزش

“دستانم دارند گرم می شوند ..دارندگرمتر وگرمتر می شوند ..گرما دارد در طول بازوهایم منتشر می شود گرمترو گرمتر ، پاهاو مچ پاهایم دارند گرمتر و گرمتر می شوند

3- تنظیم قلب جملات زیر را به مدت چهار دقیقه تكرار كنید

قلبم دارد كندتر و منظم تر می شود ….دارد كندترو كندتر می زند ..كندتر و ثابت تر ..ضربان قلبم دارد بیشتر و بیشتر كند می شود ..كند تر و كندتر …

4- تنظیم تنفس : این جملات را نیز به مدت 4 دقیقه تكرار كنید

تنفسم دارد كندتر و منظم تر می شود ….كندترو كندتر… تنفسم خیلی عمیق كند و منظم است

5-سردی در پیشانی : مانند قبل این جملات راتكرار كنید

پیشانی ام دارد سردتر می شود …دارد سردتر و سردتر می شود …سردترو سردتر

آموزش تنظیم تنفس :

آمادگی :

جایی راحت و دور از هر مزاحمتی پیدا كنید و بنشینید .در طول تمرین روی تنفس خود تمركز كنید اگر برایتان مزاحمتی ایجاد شد فوراً یا ملایمت به این تمركز برگردید . در هرجلسه تمرین 5 دقیقه وقت اختصاص دهید .

اجرا:

1- به آرامی تا جهار بشمارید و از طریق بینی نفس عمیق بكشید و مطئمن شوید كه دیافراگم تان ره هنگام نفس كشیدن بزرگ می شود .یك دستتان را روی دیافراگم یا پایین شكمتان یگذارید و همانطور كه نفس می كشید بزرگ شدن آن راحس كنید .این روند باید آسان و راحت و بدون زحمت باشد .شكم وقسمت پایین شكمتان باید بعد از اتمام نفس كشیدن بیرون بیاید.

جایی راحت و دور از هر مزاحمتی پیدا كنید و بنشینید .در طول تمرین روی تنفس خود تمركز كنید اگر برایتان مزاحمتی ایجاد شد فوراً یا ملایمت به این تمركز برگردید . در هرجلسه تمرین 5 دقیقه وقت اختصاص دهید .

2- كمی مكث كنید

3- از طریق دهانتان خیلی آهسته و آرام نفستان را برون دهید همان طوری كه این كار را می كنید آهسته تا 10بشمارید . ممكن است صدایی مانند آ… به هنگام برون دادن نفستان بشنوید .بازدم و شمارش باید بی زحمت باشد.

4- مراحل 1 تا 3 را چندین بار برای یك مدت تمرین 5 دقیقه تكرار كنید .

(این تمرین از جمیز لوهر (1982 ) گرفته شده است

تمرین های شل كردن عضلات به شیوه پیشرفته به شما كمك می كند كه

1- فشار مسابقه را تحمل كنید

2- به لحاظ فیزیولوژیك میزان حرارت بدن را در بین و پس از رویداهای ورزشی پایین بیاورید

3- تمركز مناسبی داشته باشید

Print Friendly

بهترین زمان برای ورزش کردن در طب فیزیکی

بهترین زمان برای تمرینات ورزشی

 


خیلی از افراد عادت دارند که ساعت 6 صبح از خواب بیدار شده و به انجام تمرینات خود بپردازند و عقیده دارند که این زمان بهترین زمان برای ورزش کردن آنهاست چون به آنها برای ادامه روز انرژی می دهد. اما خیلی های دیگر اصلاً فکرش را هم نمی کنند که حتی یک روز قبل از ظهر تمریناتشان را انجام دهند و ترجیح می دهند که بعد از شام یک دوری بزنند و کمی پیاده روی کنند. اما آیا ساعت خاصی وجود دارد که تمرین کردن در آن ساعت بیشتر نتیجه دهد؟


ورزش

واقعیت این است که هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ثابت کند ورزش کردن در یک ساعت خاص کالری بیشتری می سوزاند و فایده بیشتری دارد، اما ساعت تمرین کردن تاثیر بسیار زیادی بر احساس شما از تمرین دارد.

مهمتر از همه اینکه، متخصصین می گویند، بهتر است یک ساعت خاص را برای تمرین کردن خود اتتخاب کرده و آن را ادامه دهید تا ورزش کردن برایتان به شکل عادت درآید.

ساعت بدن

ریتم شبانه روزی بدن شما تعیین می کند که چه نوع آدمی باشید، سحرخیز  یا شب ها بیدار بمانید و کار چندانی هم از دستتان برای تغییر آن برنمی آید.

ریتم شبانه روزی با چرخش 24 ساعته زمین کنترل می شود. این ریتم ها بر عملکردهای بدن مثل فشارخون، دمای بدن، سطح هورمون ها، و ضربان قلب تاثیرگذار است که همه اینها برای آمادگی شما برای انجام تمرینات مهم هستند.

استفاده از ساعت بدنتان برای تعیین ساعت تمرینات می تواند ایده خوبی باشد. اما مسائل دیگری مثل خانواده و برنامه های کاری هم هستند که در این زمینه نقش دارند.

ورزش اول صبح

تحقیقات نشان می دهد که برای ایجاد یک عادت ورزشی ثابت و پایدار، بهتر است افراد اول صبح ورزش کنند. دلیل آن این است که در این ساعت می توانند قبل از اینکه فشارهای زمانی و سایر برنامه ها در ورزش کردن آنها اختلال ایجاد کند، تمریناتشان را انجام می دهند. توصیه مهم برای ورزش در اول صبح این است که چون دمای بدن در این ساعت از روز پایین است، باید زمان بیشتری را به گرم کردن بدن اختصاص دهید.

برای خیلی از افراد که عادت به زود بیدار شدن ندارند، ورزش کردن اول صبح چندان هم مناسب نیست. بهترین زمان برای ورزش کردن این افراد عصرها بعد از اتمام کار است. در این زمان کمتر مجبور می شوند با بدنشان بجنگند

وقتی پای بی خوابی به میان می آید

متاسفانه وقتی شب گذشته بیخوابی کشیده باشید، بیدار شدن از خواب در اول صبح کار چندان ساده ای نخواهد بود. داشتن عادات خوب و منظم برای خواب، به شما برای مقابله با بیخوابی کمک می کند. بدن باید برای خوابیدن آماده شود. ضربان قلب و دمای بدن باید به حالت استراحت درآیند. این مسئله کمک می کند تا بدن به خواب عادت کند. ورزش کردن یا غذا خوردن دیرهنگام میل بدن شما را به خواب کاهش میدهد. چون هر دو این اعمال باعث بالا بردن ضربان قلب و دمای بدن می شوند که برای خوابیدن به هیچ عنوان مناسب نیست.

گاهی دیرتر بهتر است

برای خیلی از افراد که عادت به زود بیدار شدن ندارند، ورزش کردن اول صبح چندان هم مناسب نیست. بهترین زمان برای ورزش کردن این افراد عصرها بعد از اتمام کار است. در این زمان کمتر مجبور می شوند با بدنشان بجنگند.

ورزش-پارک

برای خیلی از افراد هم ساعت ناهار بهترین زمان برای ورزش است، به ویژه اگر همکارانتان هم با شما همراهی کنند. اما توجه داشته باشید که تمریناتتان را قبل از غذا خوردن انجام دهید نه بعد از آن. ورزش کردن بلافاصله بعد از خوردن غذا صحیح نیست. چون خونی که باید به عضلات شما حین ورزش برسد، به دستگاه گوارش می رود. برای ورزش کردن باید حداقل 90 دقیقه بعد از خوردن غذای سنگین صبر کرد.

بهترین ساعت ورزش را برای خودتان پیدا کنید

لازم نیست حتماً تخصص چندانی درمورد ریتم شبانه روزی بدنتان داشته باشید تا بتوانید بهترین زمان را برای ورزش کردن خود انتخاب کنید. می توانید ساعات مختلف روز را امتحان کنید. چند هفته اول صبح ورزش کنید، بعد ظهر را امتحان کنید و بعد عصر را.  ببینید که در کدامیک از این ساعات لذت بیشتری از ورزش می برید و کدام برایتان راحت تر است. نوع ورزش و کارهای روزانه تان را هم در نظر داشته باشید. ساعتی را انتخاب کنید که بتوانید آن را ادامه دهید تا ورزش کردن برایتان به شکل عادت درآید.

خلق عادت ورزش کردن

یک روز به یک جایی می رسید که ورزش روزانه برایتان مثل نفس کشیدن عادی میشود. در آن زمان است که نیاز به تغییر و تنوع پیدا می کنید.

متاسفانه وقتی شب گذشته بیخوابی کشیده باشید، بیدار شدن از خواب در اول صبح کار چندان ساده ای نخواهد بود. داشتن عادات خوب و منظم برای خواب، به شما برای مقابله با بیخوابی کمک می کند. بدن باید برای خوابیدن آماده شود

برای حفظ فعالیت فیزیکی، برخی از افراد هر از چند گاهی نوع تمرینات خود و ساعت انجام آن را تغییر می دهند. تغییر و تنوع باعث می شود لذت بیشتری از ورزش ببرید و علاقه و انگیزه بیشتری برای ادامه آن پیدا کنید.

اما اگر هنوز به ورزش عادت نکرده اید و از آن غفلت میکنید، تنظیم یک ساعت خاص برای انجام تمرینات به شما کمک می کند که ورزش را نیز جزء عادات زندگی خود درآورید.

پس از غذا خوردن ورزش نكنید

به یاد داشته‌باشید بلافاصله پس از غذا ورزش نكنید. زیرا به جای اینكه خون برای هضم غذا به دستگاه گوارش هدایت شود، به سمت عضلات می‌رود تا ورزش انجام شود. به همین دلیل در هضم و گوارش غذا اختلال ایجاد می‌شود. بین یك وعده‌ی غذایی سنگین و ورزش باید 90 دقیقه فاصله در نظر بگیرید.


Print Friendly