سایت جامعه مجازی طب فیزیکی و توانبخشی ایرانيان به صورت مختصر دارای اهداف زیر است:

طب فيزيكي و توانبخشي چيست؟

طب فيزيكي و توان بخشيPhysical Medicine and Rehabilitation يكي از رشته هاي پزشكي تخصصي باليني مي باشد كه به ارزيابي ، تشخيص ، درمان،پيشگيري و ارائه روشهاي توان بخشي جهت افراد داراي ناتواني(impairment) و معلوليت(disability) فيزيكي و شناختي در تمام سنين مي­پردازد. اين تخصص با استفاده از روشهاي طب الكترودياگنوز، تزريق هاي تشخيصي و درماني، روشهاي دارويي و فيزيكي (ورزشهاي درماني، استفاده از مداليته ها، طب مانيپولاسيون) به تشخيص، درمان و تجويز روشهاي توان بخشي در بيماران دچار وضعيت هاي دردناك و شرايط محدود كننده عملكرد وناتوان كننده پرداخته و بر جلوگيري از عوارض ناشي از معلوليت ها تأكيد دارد.

متخصص اين رشته قادر به تشخيص، درمان و ارائه روشهاي توان بخشي براي بيماريها و ناتواني­هاي عصبي، اسكلتي – عضلاني ( از جمله موارد ورزشي و شغلي ) و ناتواني ساير سيستم ها و اداره طولاني مدت بيماران معلول است.

همچنين رهبري و هدايت تيم هاي توان بخشي چندرشته اي را براي ايجاد حداكثر بهبود عملكرد فيزيكي، رواني، اجتماعي و شغلي در افرادي كه توانايي آنها در اثر بيماري، تروما، نقص هاي مادرزادي يا درد محدود شده را بر عهده می گيرد.

اين رشته در سال 1947 در آمريکا بنيان گذاری شد. درحال حاضر حدود 30000 متخصص طب فيزيکی و توانبخشی در سرتاسر دنيا به فعاليت مشغول می باشند اما کمتر از 200 نفر در ايران حضور دارند و متاسفانه سالانه تعدادی از متخصصين اين رشته به کشورهای غربی مهاجرت میکنند. در حالی که بر اساس استاندارد, برای ارائه خدمات مناسب طب توانبخشی نياز به حدود 2000 متخصص طب فيزيکی و توانبخشی و حدود 6000 تخت بستری در کشور داريم. اين رشته دارای فوق تخصص در زمينه های زِير است:

1. طب توانبخشی ورزش

2. طب توانبخشی آسيب نخاع

3. طب توانبخشی سکته مغزی

4. درمان درد

5. الکترودياگنوز (نوار عصب و عضله و پتانسيلهای بر انگيخته)

6. طب توانبخشی اطفال

بعلاوه فلوشيپهای اين رشته در زمينه های: طب توانبخشی قلبی ، طب توانبخشی ريوی، طب توانبخشی ديابت ، طب توانبخشی در بيماران قطع عضو و.. است.

برای کسب اطلاعلت بيشتر می توانيد به سايت انجمن طب فيزيکی و توانبخشیhttp://www.ispmr.ir مراجعه نمائيد.

Print Friendly

چطور درد را از دفترکارتان بیرون کنید؟

 

چند صد میلیون نفر در سراسر دنیا کارشان پشت‌میز نشینی است و بابت انجام این کار حقوق می‌گیرند.
درصد بسیاری از این افراد به مرور زمان دچار مشکلات بدنی متعددی نظیر درد گردن، کمر درد،مچ درد و درد مفاصل می‌شوند.

بد نشستن پشت میز و کار طولانی مدت در آن وضعیت باعث می‌شود تا نواحی مختلفی از بدن تحت‌تأثیر قرار بگیرند. مثلا اگر شما در ناحیه مچ احساس درد می‌کنید احتمالا در ناحیه گردن و شانه‌ها هم دچار مشکل هستید.

فشار و درد ناحیه گردن و شانه به‌زودی روی کمر تأثیر گذاشته و کمردرد هم پاهای شما را دچار مشکل می‌کند. عمده این مشکلات هم به عدم‌تعادلی برمی‌گردد که به‌دلیل باقی ماندن اعضای بدن به‌مدت طولانی در یک موقعیت خاص ایجاد می‌شود؛ مثلا تایپ کردن زیاد یا خم شدن روی میز و…

در این بخش چند حرکت ساده را به شما آموزش می‌دهیم.

هر کدام از این حرکات را 2بار در روز انجام دهید؛ یک‌بار وقت استراحت و ناهار و یک‌بار هنگامی که کارتان تمام می‌شود.

با انجام مرتب و منظم این حرکات بدن شما از زیر فشار فیزیکی خارج شده و صدمات وارده را بازسازی می‌کند.

این  تمرینات توسط یک موسسه در سان‌فرانسیسکو طراحی شده است.

بخش دچار مشکل: دست‌ها، مچ‌ها و انگشتان

رگ به رگ شدن عضلات، التهاب و درد در تاندون‌ها، صدمات تکرار‌شونده ناشی از فشار کار به‌دلیل تایپ بیش از حد یا کلیک کردن زیاد روی موس می‌تواند باعث بروز مشکلات فراوانی در مچ‌ها، دست‌ها و انگشتان شود.

راه‌حل یک

کشش انگشتان چه فایده‌ای دارد؟

کشیدن کف دست و انگشتان به کاهش فشار در دستان، مچ‌ها و انگشتان کمک می‌کند.

چه طور انجام دهیم؟

دست راست خود را کاملا به سمت جلو دراز کرده به‌نحوی که دست در ارتفاع شانه قرار گرفته و کف دست خود را طوری به سمت بالا نگه دارید انگار که می‌خواهید به کسی علامت «ایست» بدهید.

به آرامی با دست چپ هر 5انگشت دست راست را گرفته و آنها را به سمت عقب و به طرف قفسه سینه بکشید. یک نفس عمیق کشیده و 5 ثانیه آن‌را نگه دارید. سپس به‌مدت 5ثانیه بازدم انجام داده و دوباره یک دم عمیق و بازدم عمیق 5ثانیه‌ای داشته باشید. این کشش را تا 5 دم و بازدم ادامه داده و سپس همین کار را با انگشتان دست دیگر انجام دهید.

راه‌حل دو

چرخش مچ چه فایده‌ای دارد؟

با این کار عضلات و بافت همبندی با هم و با یک دامنه مشخص حرکت کرده و عدم‌تعادل ایجاد شده به واسطه قرار گرفتن مچ به‌مدت طولانی در یک موقعیت خاص برطرف می‌شود. در عین حال مفصل مچ نیز به نوعی روغن‌کاری می‌شود.

چه‌طور انجام دهیم؟

هر دو دست را کاملا دراز کرده به‌نحوی که بازوها در ارتفاع شانه باشند. سپس دست‌ها را مشت کرده و به آرامی مچ‌ها را در مسیری دایره‌وار بچرخانید. بعد از 10 حرکت جهت حرکت قبلی را عوض کرده و دوباره تا 10 بشمارید و مچ‌ها را در مسیر دایره ای شکل جدید حرکت دهید.

بخش دچار مشکل: گردن

قوز کردن و خم شدن روی میز یا تکیه دادن به یک سمت صندلی سر شما را از مسیر صحیح ستون فقرات خارج می‌کند.

در این حالت عضلات گردن و شانه باید اضافه بر سازمان کار کنند تا بتوانند وزن سر را تحمل کرده و آن‌را حمایت کنند. در عین حال ستون فقرات مجبور است بدون کمک عضلات این کار را انجام دهد.

نتیجه اینکه استرس و فشار وارد شده به‌دلیل وضعیت نادرست سر باعث رگ به رگ شدن و گرفتگی عضلات و بروز دردهای مزمن می‌شود.

راه‌حل

کج کردن گردن چه فایده‌ای دارد؟

کشش عضلات گردن در تمامی جهات حرکت گردن به‌خصوص در جلوی سینه و شانه به آرامی باعث بازشدن قفسه سینه و عمیق‌تر شدن تنفس می‌شود که به نوبه‌خود باعث ایجاد آرامش و راحتی بیشتری در بدن می‌شود.

چه‌طور انجام دهیم؟

روی صندلی بنشینید. گوش راست خود را به سمت شانه راستتان برده، یک نفس عمیق بکشید که 5ثانیه طول بکشد و سپس تا 5شماره آن‌را خارج کنید. این وضعیت را به اندازه 5دم و بازدم هر کدام 5ثانیه‌ای حفظ کنید.

دقت کنید که سرتان باید در مقابل کشش قدرت جاذبه وضعیتی راحت داشته باشد نه اینکه تحت فشار باشد. حالا سرتان را به سمت جلو بچرخانید تا چانه به سمت قفسه سینه متمایل شده باشد(پایین افتاده باشد) و تمرین تنفس قبلی را تکرار کنید.

سپس سرتان را به سمت چپ بچرخانید(گوش چپ به سمت شانه چپ) و تمرین تنفس را انجام دهید. سپس سرتان را به سمت عقب و مرکز چرخانده و بعد از چند تنفس چانه را بالا بیاورید.

در آخر آرنج‌ها را خم کرده و انگشتان را پشت سر به هم قفل کنید، قفسه سینه را بالا آورده و سر را به سمت عقب برده و اجازه دهید سر به اندازه 5تنفس در همین حالت استراحت کند.

بخش دچار مشکل: پاها

پاها اساسا برای حرکت کردن طراحی شده‌اند. نشستن و ثابت نگه داشتن پاها در تمام روز باعث ایجاد مشکل در عملکرد آنها شده و گردش خون به اندام‌های تحتانی را محدود کرده و موجب خشکی و عدم‌انعطاف مفاصل باسن، زانو و قوزک می‌شود.

راه‌حل یک

حرکت زانو به سمت سر چه فایده‌ای دارد؟

این کار باعث کشش عضلات پشت پا، باسن و پایین کمر می‌شود.

چه‌طور انجام دهیم؟

راست روی لبه صندلی نشسته به‌نحوی که پاها هم سطح باسن باشند. انگشتان دو دست را پشت و پایین ران پای راست قفل کرده و زانوی راست را به سمت قفسه سینه بالا بکشید و زانو را همانجا نگه دارید.

5دم و بازدم عمیق مثل تمرینات قبلی انجام دهید و در تمام این مدت ستون فقرات را راست نگه دارید، سپس همین کار را با پای دیگر انجام دهید.

راه‌حل دو

این کشش چه فایده‌ای دارد؟

باعث بازشدن گرفتگی عضلات بخش خارجی باسن، کشش پایین کمر، کم شدن فشار روی اعصاب و بهبود جریان خون در آن منطقه می‌شود.

چه‌طور انجام دهیم؟

روی لبه صندلی نشسته به‌نحوی که پاها هم‌سطح باسن باشند. قوزک پای راست را روی زانوی پای چپ قرار دهید.

بدین ترتیب پاهای شما عدد 4لاتین را شکل می‌دهند. حالا به جلو خم شده، ساعدهای خود را روی پاها قرار داده، پشت خود را صاف کنید. تمرین تنفس را به اندازه 5 دم و بازدم عمیق انجام دهید. سپس همین تمرین را با پای دیگر تکرار کنید.

بخش دچار مشکل: شانه‌ها

لازمه قرارگیری مداوم دست‌ها روی کیبورد ثابت ماندن شانه‌ها در تمام طول روز کاری است. حالا اگر شما شانه‌ها را به سمت جلو خم کنید یعنی شانه‌ها حالتی افتاده داشته باشند و به سمت قفسه سینه متمایل باشند فعالیت تنفسی شما با مشکل روبه‌رو شده و خیلی زود دچار خستگی می‌شوید.

راه‌حل

کشش قفسه سینه در حالت ایستاده و خم شدن به جلوچه فایده‌ای دارد؟

این کار باعث بازشدن قفسه سینه شده و امکان تنفس عمیق‌تر را فراهم می‌کند. باعث کشش جلوی شانه‌ها و گردن و در عین حال عضلات پشت پا و پایین کمر شده و باعث افزایش گردش خون مغز می‌شود.

چه طور انجام دهیم؟

بایستید، در حالی که پاها درست زیر باسن قرار داشته باشند. انگشتان را پشت قسمت پایینی کمر در هم قفل کرده و بند انگشتان را به سمت زمین بگیرید و دست‌ها را بکشید.

تا 5 بار دم و بازدم عمیق را انجام داده به‌نحوی که بازشدن قفسه سینه را حس کنید. حالا باسن را به سمت جلو چرخانده و بالا تنه و سر را تا حد امکان تا جایی که کماکان احساس راحتی می‌کنید به سمت زمین بیاورید. همزمان دست‌های قفل شده خود را به سمت سقف بالا بیاورید.

به اندازه 5 تنفس عمیق در همین حالت بمانید و سپس دست‌ها را به سمت زمین آزاد کنید. آرام‌آرام به حالت ایستاده برگردید به‌نحوی که سر آخرین بخشی از بدن شما باشد که بالا می‌آید.

بخش دچار مشکل: ساعدها

اگر گردش خون طبیعی ساعدها در اثر یک فعالیت مداوم و وضعیت نادرست (مثلا موقع تایپ کردن) دچار اختلال شود، ساعدها ممکن است دچار خستگی و فرسودگی و در نهایت آسیب‌دیدگی شوند.

راه‌حل

کشش با دیوارچه فایده‌ای دارد؟

این‌کار امکان گردش خون طبیعی را فراهم کرده و تنش و درد عضلات ساعد، مچ، شانه و قفسه سینه را کاهش می‌دهد. با این کار از بیماری تونل کارپال پیشگیری می‌شود ولی اگر دچار این بیماری هستید این تمرین را انجام ندهید.

چه‌طور انجام دهیم؟

بایستید و در حالی که پاها به اندازه عرض شانه‌ها باز هستند به اندازه یک دست از دیوار یا کمد دیواری فاصله بگیرید. بازو را از پشت سر و از زیر ارتفاع شانه دراز کرده و کف دست را به دیوار یا کمد فشار دهید. سپس آرام‌آرام و در حالی که کف دست روی دیوار است پاها را از دیوار دور کنید (به طرف مخالف بچرخانید) و قفسه سینه را به سمت دیگر دیوار بچرخانید.

به اندازه 5دم و بازدم عمیق در این وضعیت بمانید و همین تمرین را با دست دیگر تکرار کنید.

بخش دچار مشکل: پایین کمر

تمام روز یکجا نشستن باعث فشردگی ستون فقرات شده و باعث کوتاه‌شدن عضلات کمر، باسن و بالای پا می‌شود که به نوبه‌خود باعث ناراحتی و درد پایین کمر می‌شود.

راه‌حل

کشش با کمک میزچه فایده‌ای دارد؟

باعث کشش ستون فقرات، کمر، باسن، قفسه سینه و شانه‌ها و ایجاد آرامش می‌شود.

چه‌طور انجام دهیم؟

روی صندلی نشسته و کف دست‌ها را روی لبه میز قرار دهید. صندلی را به عقب هل داده تا جایی که بازوها کشیده‌شده و کشش خفیفی در طول بالاتنه احساس شود. گوش‌ها را هم سطح بازوها قرار داده و به سمت زمین نگاه کنید. تمرین تنفس را این بار به‌مدت 8 ثانیه و 10 بار تکرار کنید.

Print Friendly

عصاره هسته انگور سلاحی موثر برای مقابله با سرطان سر و گردن

عصاره هسته انگور سلاحی موثر برای مقابله با سرطان سر و گردن

یک متخصص هندی تبار در آمریکا و دستیاران وی در آزمایش جدیدی متوجه شده‌اند که عصاره هسته انگور سلول‌های سرطانی سر و گردن را نابود می‌سازد و در عین حال به سلول‌های سالم آسیبی وارد نمی‌کند.
به گزارش ایسنا، آمارها نشان می‌دهد که نزدیک به 12 هزار نفر در سال جاری میلادی در آمریکا بر اثر این سرطان‌ جان خود را از دست خواهند داد و تعداد مبتلایان به این بیماری نیز از نیم میلیون نفر در سراسر دنیا فراتر خواهد رفت.

راجش آگاروال متخصص مرکز سرطان دانشگاه کلورادوی امریکا و استاد دانشکده علوم داروسازی «اسکاگز» در این مطالعه تایید کرد که تاثیر عصاره هسته انگور در این زمینه شگفت‌انگیز و قابل ملاحظه است.

سایت اینترنتی ارگانیک در گزارشی در این باره آورده است؛ به گفته آگاروال وقتی شرایط به گونه‌ای باشد که سلول‌های سرطانی نتوانند در آن شرایط به رشد سریع خود ادامه دهند، بدون شک نابود می‌شوند. ظاهرا عصاره هسته انگور این شرایط را برای سلول‌های سرطانی ایجاد می‌کند و رشد آنها را متوقف می‌سازد.

در واقع نکته جالب توجه این است که عصاره هسته انگور نه تنها مولکول وراثتی موجود در سلول‌های سرطانی را تخریب می‌کند بلکه مسیرهای امکان ترمیم شدن این مولکول را مسدود می‌نماید. در عین حال در آزمایشات روی موش‌ها معلوم شد که این عصاره هیچ تاثیر سمی بر روی سلول‌ها و سایر بافت‌های سالم بدن ندارد.

در این گزارش همچنین آمده است: عصاره هسته انگور از فشردن و تصفیه هسته انگور تازه تهیه می شود. عصاره هسته انگور غنی از ماده‌ای بسیار مفید موسوم به پروآنتی‌سیانین یا PCO است. پروآنتی سیانین یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که می‌تواند جلوی تخریب‌های سلو‌لی در اثر فعالیت مولکول‌های رادیکال آزاد را بگیرد و بافت‌های پیوندی را تعمیر و تقویت کرده و به فعالیت آنزیم‌ها کمک کند. در واقع پروآنتی سیانین نوعی بیوفلاوونوئید و یک ترکیب طبیعی گیاهی است و در تقویت بافت‌های زنده نقش مهمی ایفا می‌کند.

این ترکیب فواید بسیاری دارد که شامل افزایش استحکام رگ‌ها که مانع از بروز سکته و بیماری‌های قلبی می‌شود و از عوارضی مثل کبودی، تورم ناشی از ضربه یا تصادف، واریس، ورم پاها و مشکلات عروق چشمی جلوگیری می‌کند، بالا بردن سطح ایمنی بدن،‌ بهبود قدرت بینایی چشم، بهبود گردش خون محیطی،‌ کاهش واکنش‌های آلرژیک بدن، کند کردن فرایند پیری و شاداب نگه داشتن پوست هستند. در عین حال با مصرف عصاره هسته انگور کلسترول کاهش می‌یابد و فشار خون نیز کمتر می‌شود.

جزئیات این بررسی در مجله «کارسینوژنسیز» منتشر شده است.

Print Friendly

درمان درد گردن

تصويربرداري از گردن

 در اغلب موارد بخصوص اگر درد گردن خفيف باشد بررسي براي تعيين علت درد گردن الزامي نيست. با اين حال در موارد شديد يا در مواردي که بي اختياري مثانه يا روده، کرختي يا تغييرات حسي در دستها يا پاها وجود دارد يا مواردي که پس از يک هفته درمان در منزل درد شروع به بهبودي نکند بررسي توسط يک پزشک بهتر است انجام شود.

اين بررسي ها بنا به صلاحديد پزشک مي تواند شامل تصاوير راديوگرافي، سي تي اسکن، ام آر آي و نوار عصب – عضله باشد.

درمان درد گردن

در اکثر موارد مي توان درد گردن را با داروهاي بدون نسخه، يخ، گرما، و ماساژ و ورزشهاي کششي در منزل درمان کرد. اگر پس از چند هفته با اين درمانها بهبودي حاصل نشود، معمولا ارزيابي بيشتر توصيه مي شود.

مسکن ها- استامينوفن، ايبوپروفن، ناپروکسن، و داروهايي از اين گروه مي توانند در تسکين درد خفيف تا متوسط گردن مفيد باشند.

براي کساني که اسپاسم شديد عضله دارند يک شل کننده عضلاني توصيه مي شود.

يخ - در برخي بيماران يخ مي تواند شدت درد گردن را کم کند. يخ را مي توان مستقيما روي محل درد گذاشت.

مي توان ار کيسه يخ يا حوله منجمد (که دور يک حوله خشک پيچيده شده) استفاده کرد. هر 2 تا 4 ساعت و هربار بمدت 15 تا 20 دقيقه مي بايست يخ در محل درد گذاشته شود. بايستي به فواصل به تغيير رنگ احتمالي پوست محل درد دقت کرد تا از آسيب احتمالي پوست ناشي از يخ اجتناب شود.

گرما - گرماي مرطوب بمدت 10 تا 15 دقيقه بصورت دوش، وان داغ، يا حوله مرطوب گرم شده در مايکروويو  مي تواند در کاهش درد کمک کند. بايستي مراقب آسيب احتمالي پوست ناشي از گرما (بخصوص در کساني که اختلال حسي دارند) بود.

ماساژ - براي تسکين اسپاسم عضله مي تواند مفيد باشد. ماساژ را مي توان پس از گرم کردن يا گذاشتن يخ در محل درد انجام داد. مي توان آن را با اعمال فشار توسط دستها بر دو طرف گردن و عضلات قسمت بالايي پشت، يا توسط ويبراتور الکتريکي انجام داد. حين ماساژ، عضلات گردن بايستي ريلاکس باشند يعني يا بيمار در وضعيت درازکش باشد و يا قسمت سر به جايي تکيه دهد.

ورزشهاي کششي - محدوده حرکت گردن که پس از آسيب کاهش مي يابد بايستي به حالت اول بازگردد. اين کار با ورزشهايي که عضلات گردن را کشش مي دهند و تقويت مي کنند انجام مي شود. اين ورزشها در کاهش درد نيز ممکن است موثر باشند.

ورزشها را مي توان صبحها وشبها (قبل از رفتن به رختخواب) انجام داد. اگر در موقع ورزش درد خفيف مبهمي رخ دهد ايرادي ندارد ولي اگر درد تيز و شبيه برق گرفتگي در شانه يا دست رخ دهد بايستي به پزشک اطلاع داده شود.

در صورتي که يکي از عصبهاي گردن تحت فشار باشد بخصوص اگر درد يا کرختي در بازو يا دست داريد  نبايستي ورزش انجام دهيد مگر اينکه به توصيه پزشکتان باشد.

مفيدترين ورزش هاي کششي گردن در زير آمده است:

* خم کردن گردن به جلو و عقب - سر را به جلو خم کنيد و سعي کنيد چانه را به گردن بزنيد. بمدت چند ثانيه در اين وضعيت بمانيد، با هر بار خم کردن، آهسته دم و بازدم کنيد. 15?10 بار تکرار کنيد. با هر بار خم کردن گردن سعي کنيد عضلات گردن و پشت را ريلاکس کنيد.

* چرخش شانه – در وضعيت نشسته يا ايستاده، بازوها را در طرفين قرار دهيد و آرنجها را طوري خم کنيد که بتوانيد لبه شانه ها را بگيريد و 15?10 بار شانه ها را با حرکات ريتميک و پارويي بسمت عقب بغلتانيد و سپس استراحت کنيد. مجددا 15?10 بار ولي بسمت جلو بغلتانيد.

* چرخش گردن – به آرامي به راست نگاه کنيد. چند ثانيه در اين حالت بمانيد. به مرکز نگاه کنيد. بين حرکات چند ثانيه استراحت کنيد.  15?10 بار تکرار کنيد. همين کار را در سمت چپ انجام دهيد.

* خم کردن گردن به طرفين – مستقيم به جلو نگاه کنيد. سپس سر را بسمت راست خم کنيد طوري که سعي کنيد گوش راست با شانه راست تماس داشته باشد (بدون اينکه شانه را حرکت دهيد). بمدت چند ثانيه در اين حالت بمانيد. سر را به حالت اول برگردانيد. 15?10 بار تکرار کنيد. در سمت چپ همين کار را تکرار کنيد.

* کشش عمودي شانه – در وضعيت نشسته يا ايستاده، مچ دست چپ را با دست راست بگيريد و بازو و شانه ي چپ را به بالا روي سر و سمت راست بکشيد. بمدت 5 ثانيه در اين حالت نگه داريد. شانه چپ و عضلات پشت را ريلاکس کنيد. استراحت کنيد و  15?10 بار تکرار کنيد. همين کار را در سمت مقابل انجام دهيد.

* کشش عضلات بالاي پشت – در حالت ايستاده به سمت جلو خم شويد و هر دو دست را روي يک ميز کوتاه قرار دهيد طوري که آرنجها خم نشوند. بازدم کنيد و گردن و شانه را ريلاکس کنيدو اجازه دهيد سر بسمت جلو بيفتد. در واقع مثل يک گربه که پشت خود را کشش مي دهد عمل کنيد. سپس به حالت ايستاده بازگرديد و 10 بار اين کار را تکرار کنيد.

* خم کردن پشت به طرفين – در حال ايستاده و يا نشسته روي صندلي قرار بگيريد. در حاليکه دستان خود را پشت گردن مي گذاريد تنه را به سمت راست خم کنيد. بمدت 5 ثانيه در اين وضعيت بمانيد و سپس به حالت اول بازگرديد. اين کار را در سمت چپ نيز انجام دهيد. 15?10 بار تکرار کنيد. در تمام مدت سعي کنيد قسمت پايين کمر را صاف نگه داريد (يعني اين ورزش فقط مربوط به قسمت بالاي پشت است).

Print Friendly

چطور گردن‌درد ایجاد می‌شود؟

چطور گردن‌درد ایجاد می‌شود؟
درد گردنی که به علت “ضربه شلاقی” (حرکت ناگهانی گردن به جلو هنگام تصادف اتومبیل) یا سایر ضربات ایجاد نشده باشد، معمولا به قرارگیری گردن در وضعیت نامناسب مربوط می‌شود.

سلامت گردن که در بالای ستون فقرات قرار دارد، به قوس‌های ستون فقرات در پایین آن و وضعیت قرارگیری سر بستگی دارد.
درد عضلات گردن ممکن است ناشی از سفتی و گرفتگی این عضلات باشد:

  • عضلات اسکالن : سه جفت عضله در پهلوی گردن که آن را می‌چرخانند.
  • عضلات ساب‌اکسی‌پیتال:چهار جفت عضله در پشت گردن که سر را می‌چرخانند.
  • عضلات پکتورالیس کوچک: یک جفت عضله مثلثی‌شکل باریک که در بخش بالایی قفسه سینه.
  • عضلات لواتور اسکاپولا: یک جفت عضله که در پشت و پهلوی گردن قرار دارند و به استخوان ترقوه متصل می‌شوند.

اگر گردن و ستون فقرات به طور مناسب در راستای هم قرار نگرفته باشند، گردن ممکن است در معرض آسیب قرار گیرد یا دیسک‌های بین مهره‌های گردنی در نتیجه فشار مداوم دچار تحلیل‌رفتگی شوند.

شایع‌ترین وضعیتی که باعث گردن‌درد می‌شود، جلوافتادگی شانه و گردن است؛ در این وضعیت خمیدگی گردن به جلو، سر را در جلوی شانه‌ها قرار می‌دهد. این وضعیت سر به مشکلات متعددی منجر می‌شود:

  •  کشش به جلویی که وزن سر ایجاد می‌کند، بر مهره‌های بخش پایینی گردن فشار می‌آورد، و باعث تحلیل‌رفتن دیسک‌های بین‌مهره‌ای و سایر مشکلات تحلیل‌برنده (دژنراتیو) گردنی می‌شود.
  •  این وضعیت همچنین باعث می‌شود عضلات بخش بالایی گردن به طور مداوم در حالت فعالیت بیش از حد باشند تا کشش سنگینی سری را که به جلو خم شده است، خنثی کنند.
  • این وضعیت اغلب با جلوافتادگی شانه‌ها و گرد بودن بخش بالایی پشت همراه است که نه تنها مشکلات گردن را تشدید می‌کند، بلکه باعث درد شانه هم می‌شود.

هر چه زمان بیشتری را در وضعیت سر جلوافتاده قرارداشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار مشکلات گردن و شانه شوید.

بخشی از گردن که به خصوص به وضعیت جلوافتادگی سر حساس است، بخش پایینی گردن است که درست بالای شانه قرار دارد.مهره‌های بخش پایینی گردن (مهرهای پنجم و ششم گردنی) ممکن است در نتیجه کشش مداوم سنگینی ناشی از جلوافتادگی سر، بر روی هم به سمت جلو یا پهلو لغزش پیدا کنند.

وارد آمدن این فشار به مهره‌های پایینی گردن به خصوص برای افرادی که کارشان طوری است که در طول روز باید به طور مداوم به جلو یا پایین نگاه کنند، مانند داروسازان که باید قرص‌ها را بشمارند یا اوپراتورهای کامپیوتر که باید مداوما به صفحه کامپیوتر نگاه کنند، مشکل‌آفرین است.

فشار طولانی‌مدتی واردشده بر مهرها در نتیجه جلوافتادگی سر نهایتا باعث تحریک‌شدن رویه‌های مفصل‌های کوچک و نیز رباط‌ها و بافت‌های نرم در گردن می‌شود. این تحریک ممکن است به گردن‌دردی منجر شود که به سمت تیغه‌های شانه و بخش بالایی پشت تیر می‌کشد و بالقوه می‌تواند مجموعه‌ای از عوارض را ایجاد کند، از جمله:

  •  ایجاد “نقاط ماشه‌ای” در عضلات: نقاط به شدت حساس بر روی عضله که در لمس دردناک هستند و دامنه حرکت عضله را محدود می‌کنند.
Print Friendly

دردهای عصبی چه جوری دردی هستند؟

 

 

آیا تاکنون حملاتی از درد بی اندازه تیز و خنجری را تجربه کرده اید؟ یا اینکه تاکنون مبتلا به درد سوزشی و بی امان شده اید؟ اینها نمونه هایی از دردهای عصبی هستند که اغلب افراد با آن مواجه شده اند.
دردهای عصبی، دردهای تیزی هستند که در مسیر یکی از عصب های شما ایجاد می شوند. علت آنها ممکن است آسیب یا تحریک عصی باشد اما در بسیاری از موارد علت آنها نامعلوم است. درد ممکن است دارای زمینه ای از احساس سوزش باشد که دردی بی امان با آن همراهی می کند. این درد به صورت حملات چند لحظه ای یا چند دقیقه ای ظاهر می شود و ممکن است چند روز یا چند هفته تکرار شود. در خلال یک مرحله حاد از این اختلال، ممکن است نسبت به هر نوع تماس یا درد نسبتاً ملایم، واکنش و حساسیت افراطی از خود نشان دهید.ممکن است حتی حواسی که در حالت معمول دردناک نیستند در شما ایجاد درد کنند.
برخی از دردهای عصبی ممکن است توسط ویروس عامل بیماری زونا، یا عفونت تبخال ایجاد شوند. دردعصبی زونا می تواند فرد را از کار و زندگی بیندازد. این بیماری به طور معمول باعث درد سوزشی ثابتی می شود که شدیدتر و واضح تر از دردهای ناشی از فرو رفتن اشیای نوک تیز در بدن است. تماس یا حرکت ناحیه درگیر، حتی حرکتی مثل عطسه کردن می تواند به حمله جدید ازدرد منجر گردد. دردعصبی ممکن است تا هفته ها، ماه ها یا گاهی سال ها بعد از برطرف شدن تمامی علایم و نشانه های ویروس ادامه یابد. مشخصه درد عصب سه قلو شایع ترین نوع درد عصبی، درد شدید، تیز و شبیه برق گرفتگی در یک طرف صورت است که اغلب با صحبت کردن، جویدن یا مسواک زدن دندان ها تحریک می شود. نوعی درد عصبی موسوم به درد عصب زبانی، حلقی هم وجود دارد که مشخصه آن حملات راجعه ای از درد شدید درناحیه پشت حلق، لوزه ها، گوش میانی و قاعده زبان است. این حملات ممکن است با حرکاتی مثل حرف زدن یا بلع غذا تشدید شوند. درد عصب زبانی، حلقی در مواردی فوق العاده زجر آور است. درد عصب پس سری باعث درد در ناحیه پشت سر می شود که معمولاً پشت گوش ها به داخل پوست سر تیر می کشد. درد عصب بین دنده ای هم در لابه لای دنده ها حس می شود.
دردهای عصبی معمولاً پس از ۴۰ سالگی آغاز و اغلب در سالمندان روی می دهد. تشخیص دردهای عصبی به طور کلی مبتنی بر علایم و نشانه های شما و رد کردن سایر اختلالاتی که ممکن است علایم و نشانه های مشابهی ایجاد کنند ، می باشد.

دردهای عصبی چه قدر جدی هستند؟
اگر چه ممکن است درد، شما را از کار و زندگی عاجز کند اما هیچ خطری جان شما را تهدید نمی کند. حملات درد در فواصل متغیری روی می دهند اما هر چه مسن تر می شوید فاصله بین حملات هم کوتاه تر می گردد.
برای درمان دردهای عصبی، خط اول درمان معمولاً مشتمل بر داروهایی است که علایم و نشانه ها را تسکین می دهند. نوع دارویی که پزشک برای شما تجویز می کند بستگی به نوع درد عصبی و شدت علایم و نشانه های آن دارد. در صورت موثر نبودن داروها، اقدامات دیگری از جمله جراحی ممکن است در دستور کار قرار گیرد.
استفاده از داروهای ضد درد در رفع دردهای عصبی موثر است. به طور مثال استفاده از مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن و بروفن می تواند به رفع نشانه های خفیف بیماری کمک کنند. برای رفع دردهای شدیدتر پزشک خانواده تان ضد درد قوی تری تجویزخواهد کرد. فراموش نکنید در صورت مصرف طولانی مدت یا زیادتر از مقدار داروهای ضد دردقوی ممکن است دچار تهوع، درد یا خون ریزی معده و زخم های گورشی شوید بنابراین توجه کنید که مقادیر زیاد این ترکیبات می تواند مشکلاتی برایتان فراهم کند. داروهای ضد افسردگی نیز با دخالت در فرایندهای شیمیایی مغز که باعث احساس درد می شوند قادر به تسکین دردهای خفیف تا متوسط هستند. این داروها درد را از بین نمی برند ولی تحمل آن را آسان تر می سازند.دقت کنید که استفاده از داروهای ضد افسردگی نیزدارای برخی اثرات جانبی است. این عوارض شامل سرگیجه، خشکی دهان، تهوع، ضعف عضلانی، یبوست و افزایش وزن است. برای کمک به کاهش این نشانه ها، پزشک تان احتمالاً درمان را با مقادیر کم دارو آغاز می کند و به تدریج بر مقدار آن می افزاید.

بلوک عصب
اگر مصرف دارو نتواند کاهش درد عصبی را در پی داشته باشد پزشکان از بلوک عصب استفاده می کنند. در این حالت می توان مقداری از یک ماده بی حس کننده موضعی را به منظور بی حس کردن و رفع درد برای یک مدت محدود، در ناحیه مورد نظر تزریق کرد. یک رویکرد طولانی مدت می تواند مشتمل بر بلوک عصب درگیر، با مصرف داروهای خوراکی موسوم به «عصب کش» باشد.این داروها بافت عصبی را در منطقه درگیر تخریب کرده و به رفع درد کمک می کنند.

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی می تواند با به کارگیری روش های حساسیت زدایی به تسکین درد کمک کند.تحریک جلدی عصب با استفاده از جریان برق از جمله اقداماتی است که گاهی در درمان درد عصبی زونا استفاده می شود. این روش که «تنس» نامیده می شود، مستلزم کارگذاشتن الکترودهایی در منطقه دردناک است. الکترودها به محرک قابل حمل کوچکی که همراه شماست وصل می شوند. این محرک تکانه های الکتریکی ظریف و بدون دردی ایجاد می کند که از طریق الکترودها به مسیر عصبی مجاور منتقل می شوند. برای کنترل درد، به راحتی می توانید دستگاه «تنس» را خاموش و روشن کنید. چگونگی بر طرف شدن درد توسط این تکانه ها به درستی مشخص نیست. یک نظریه آن است که تکانه های الکتریکی باعث تولید آندروفین یعنی مسکن های طبیعی بدن، می گردد.

 

Print Friendly

سرگيجه

نسخه :
هليله زرد 15 گرم تمرهندى 50 گرم ، شاه تره 10 گرم ، آلو 100 گرم ، سه پستان 15 گرم ، آب دو بطر، همه را جوشانده صاف كرده شيرخشت 25 گرم اضافه نموده روزى چهار استكان ميل نمايند اين نسخه براى امراض ‍ صفراوى مفيد است و براى بيمارى هاى خارش دار و جرب نيز مؤثر است و روزانه به جاى آب مى توان از عرق كاسنى استفاده نمود و ضماد گل خطمى و آرد باقلا و اسپرزه به ناحيه سر مفيد است پاشويه گل خطمى و جو و بنفشه و همچنان سرشويه به وسيله آنها براى اينگونه بيماران توصيه مى شود. پاشويه فوق را مى توان با جوشانيده كاه جو نيز انجام داد.
در بلغمى مزاج
علائم :
سنگينى سر، كمبود عطش ، سستى ، لعاب فراوان دهن ، تندى نبض ، سفيدى بدن .
درمان :
دادن ايارج فيقرا و بوئيدن مرزنجوش مفيد است .
از جوشانده بابونه 10 گرم ، برنجاسف 5 گرم ، مغز ناخنك 5 گرم ، شبت 10 گرم سر را ماساژ دهيد و بقيه معالجات مانند سردرد بلغمى است .
سرگيجه در سوداوى مزاج
علائم :
كثرت فكر، خاموشى ، تخيل چيزهاى فاسد، ضعف و سفتى نبض .
درمان :
پاك سازى سودا از بدن ، ماليدن روغن شبت ، روغن بابونه و يا ماساژ سر با آب جوشيده آنها، بقيه دستورات مانند سردرد سوداوى است .
سرگيجه با علت معدى در حالت صفراوى
غلبه بيمارى وقت خالى بودن معده و سكونش در سيرى ، حالت خفقان ، قى ، كمبود اشتها، درد بالاى معده ، تلخى دهان ، سرعت نبض ، زودرنجى يا تيزى حواس .
درمان :
اولين سكنجبين با آب گرم و قدرى نمك داده تا بيمار استفراغ كند سپس ‍ آلوچه خشگه 100 گرم تمرهندى 50 گرم هر دو را جوشانيده 50 گرم ترنجبين شيره كش كرده به آن اضافه كرده 5 روز صبح ناشتا ميل نمايد آب غوره ، آب انار ترش مفيد بوده و سوپ گشنيز و آنچه در سرگيجه صفراوى گذشت در اينجا نافع است .
سرگيجه با شركت معدى در حالت بلغمى
در اينجا از جوشانده تخم ترب و نمك و سكنجبين معده را خالى نمايند (شستشوى معده ) مسهل بلغم دهند بعد از پاكسازى معده براى تقويت آن نخود هندى 5 گرم ، مصطكى 10 گرم ، گل قند نصف ليوان به مدت چهار روز اين مقدار داده مى شود، جوشانده 5 گرم برنجاسف با عسل به مدت 15 تا 20 روز مفيد است .
دادن اطريقل صغير مفيد است .
فرمول اطرفيل صغير (هر سه هليله را با آمله برابر سائيده در روغن بادام يا روغن گاو ريخته عسل يا مويز يا كشمش سه چندان همه مخلوط كرده روزى سه قاشق مربا خورى ) اين شربت مقوى دماغ مصفاى ذهن و رنگ صورت و از بين برنده ناراحتى هاى مقعد و بواسير نيز مى باشد، سرگيجه با علل و عوامل ديگرى به وجود مى آيد كه با بررسيهاى دقيق علل آن معلوم خواهد شد.
سردرد
سردرد يكى از بغرنج ترين مسائل طب داخلى به شمار مى رود، زيرا بين انواع گوناگون آن فقط علت قطعى چند نوع از آن را شناخته اند، سردردها در واقع علل داخلى هستند كه به قسمتهاى بالاى بدن سرايت مى كنند و عده معدودى از آنها مربوط به خود جمجمه مى باشد.
سردردهائى كه مبداء آنها درون جمجمه است
خود مغز فاقد حس درد است حتى بريدن قسمتى از آن دردى ايجاد نمى كند از اين رو بيشتر سردردها علتى غير از آزردگى خود مغز را به عهده دارند.
كشش جيبهاى وريدى ، آزردگى چادرينه مخچه يا كشيده شدن سخت شامه در قاعده مخ ، همگى مى توانند سردردهاى شديدى ايجاد نمايند. تقريبا تمام ضربه ها و ضغته ها و كشش هائى كه به عروق خونى سخت شامه وارد مى شوند: مى توانند سردرد ايجاد كنند، يكى از شرائين بسيار حساس ‍ درون مغز، شريان مننژه ميانى است كه حتى در جراحى از دست زدن به آن خوددارى مى شود.
اگر سردرد مربوط به خود جمجمه باشد درد آن به كجا تير مى كشد؟
اگر آسيب و رنج در بالاى چادرينه مخچه باشد، درد در مسير عصب پنجم ايجاد مى شود كه بيشتر در حوالى قسمت فوقانى سر در جلوى گوش بوده ، لذا دردهاى مربوط به مخچه و چادرينه آن ، به ناحيه پيشانى منتشر مى گردد.
حال اگر درد در زير چادرينه مخچه باشد از راه دومين عصب گردنى به دستگاه مركزى اعصاب وارد مى شود و چون پوست سر در ناحيه پشت گوش جزء قلمرو اين عصب است لذا درد در پشت سر خواهد بود.
اقسام سردردهاى درون جمجمه
1- سردرد مربوط به مننژيت ، مننژيت يكى از شديدترين سردردها را ايجاد مى كند، اين بيمارى موجب التهاب تمام قسمتهاى مننژ يا پرده مغز از جمله مناطق حساس سخت شامه و نواحى حساس اطراف جيبهاى وريدى مى شود، در اين هنگام درد آن تمام كاسه سر را فرا مى گيرد.
2- سردردهائيكه در اثر ضربه به پرده مغز ايجاد مى شود.
در اثر جراحى مغز بيمار، به علت دستكارى پرده مغز روزها حتى هفته ها سردرد ممكن است پيش آيد.
3- تومورهايى كه به پرده مغز فشار وارد مى آوردند موجب سردرد شديد مى گردند، اين سردردها معمولا مربوط به منطقه خود تومور هستند يعنى هر جايى كه تومور يا غده باشد همانجا درد ايجاد مى شود و اين درد موقعى مربوط به تحت فشار قرار گرفتن ناحيه اى از پرده مغز است كه تومور در مجاورت آن قرار گرفته باشد، اگر بخاطر داشته باشيم كه تومورهاى بالاى چادرينه مخچه دردى بطرف جلو سر و تومورهاى زير چادرينه مخچه دردى به طرف عقب سر ايجاد مى كند به آسانى جاى تومورهاى ديگر مغز را خواهيم شناخت .
4- سردرد به علت كم شدن مايه نخاع : اگر تنها بيست سى سى از مايه نخاع گرفته شود درد شديدى در سر ايجاد خواهد شد مخصوصا اگر بيمار ايستاده باشد اين درد به علت فشار منفى است كه در مغز به وجود مى آيد، زيرا فشار مايه نخاع در ازاء هر 20 سى سى مايه كشيده شده حدود 200 ميلى ليتر آب تنزل مى نمايد كه اين كاهش باعث كشيده شدن سطوح مختلف سخت شامه مى شود و درد ايجاد مى شود، مى دانيم كه مغز در مايعى كه درون جمجمه قرار گرفته است وجود دارد مثل پرتقالى كه در ظرف آبى قرار گرفته باشد، كم شدن مايع درون ظرف باعث مى شود كه پرتقال بتواند به سطح ظرف برخورد كند يكى از موهبت هاى آفرينش همين وجود مايه درون جمجمه است والا در هر ضربه يا تكان تصادفى كه براى آدمى پيش مى آمد در اثر اصطكاك مغز با استخوان جمجمه درد شديدى به وجود مى آمد.
سردردهاى ميگرنى
گرچه هنوز علت اصلى ميگرن شناخته نشده ليكن آن را به يك پديده عروقى نسبت مى دهند، معمولا احساسهائى نظير تهوع ، كاهش بينائى در قسمتى از ميدان بينائى (اوراى بينائى يا عامل خبر دهنده ) يا ساير اقسام توهمات حسى فرا رسيدن سردرد ميگرنى را اعلام مى دارند.
از اين رو بيشتر بيماران خود مى فهمند كه سردردشان فرا خواهد رسيد و آماده پذيرائى اين مهمان دردناك خواهند شد اين علائم معمولا پيش ‍ درآمد شروع درد است .
يكى از نظريات دانشمندان درباره ميگرن اين است كه :
هيجانات و فشارهاى روحى طويل المدت از طريق رفلكس باعث انقباض ‍ بعضى از سرخ رگهاى سر از جمله آنهائى كه به مغز خون مى دهند مى گردد. اين انقباضات باعث كم شدن خون قسمتى از مغز شده كه اين كم خونى را معرف عامل خبر دهنده يا علائم پيش رس سردرد مى دانند.
اين كم خونى كم كم شديدتر شده باعث تغييراتى در ديواره رگها مى گردد، اين تغييرات موجب شل شدن ديواره عروقى خون شده ، اين عروق حدود 24 تا 48 ساعت تونوس (سفتى ) خود را از دست مى دهند فشار موجود در اين رگها موجب گشادى آنها شده ضرباتى شديد به صورت كلنگ زدن يا ضربه زدن براى بيمار به وجود مى آورد و به نظر مى رسد گسترش بيش از حد جدار عروق باعث پيدايش ميگرن باشد.
اثرات ثانوى كم خونى نيز خود عامل ديگرى در تشديد سردرد است .
اگر سندرم ميگرن در مراحل اوليه و پيش رس به وسيله تركيبات تارترات ارگوتامين (سد) شود، سردرد شديدى به وجود نمى آيد، اين تركيبات مى توانند از ايسكمى يا كم خونى اوليه عروق جلوگيرى كرده مانع به وجود آمدن سردرد شوند مكانيسم بروز حمله ميگرنى را مى توان بدين طريق شرح داد كه طى سه مرحله اين درد به وجود مى آيد.
1- مرحله احتباس آب و نمك در بدن كه اين بيشتر در نزد زنان بلند قدى كه مبتلا به حالت عصبانى و زودرنجى و تحريك پذيرى هستند ديده مى شود، در روزهاى اول قاعدگى كه الدسترون خون و ادرار زياد مى شوند، اين سردرد شدت مى يابد.
2- مرحله انقباض و سوم مرحله انبساط عروق است كه در اين مرحله اطراف عروق مايعات پولى پپتيدى شبيه به برادى كينين يافت مى شود كه علت پيدايش آن معلوم نيست ، شايد آشفتگى سوخت و ساز سروتونين در ايجاد ميگرن مؤثر باشد كه داروهاى ضد سروتونين بر روى آن مؤثر است .
سردرد در اثر فشار خون
بيشتر مبتلايان به فشار خون دچار سردرد هستند، افرادى كه مبتلا به فشار خون متغير هستند زمانى كه فشار پائين است از سردرد اثرى نيست ، علت سردرد در بالا بودن فشار خون انقباض يا پارگى عروق كوچك و يا تراوش ‍ مايع به درون فضاى جمجمه است و اين خطر هميشه موجود است كه رگهاى بزرگ پاره شده و منجر به فلج قسمتى يا همه بدن گردد.
سردرد هيستامينى
اين سردرد را به وسيله تزريق هيستامين در حيوانات مكرر به وجود آورده اند كه در نتيجه تزريق هيستامين سرخ رگهاى داخل و خارج جمجمه گشاد شده ابتدا فشار خون پائين آمده پس از چند دقيقه بالا مى رود پس از اين سرخ رگهاى سر، بخصوص سرخ رگهاى گيجگاهى در حالت اتساع و ضربان شديد باقى مى مانند.
سردرد به علت يبوست
در بيشتر افرادى كه مبتلا به يبوست هستند سردرد كهنه اى ديده مى شود علت اين سردرد را جذب مواد سمى روده ها به وسيله كبد مى دانند گاهى همه سموم جذب شده خنثى نمى شود و ايجاد سردرد مى كند نظريه ديگرى وجود دارد و آن اين است كه در زمان يبوست گاهى مقدارى از پلاسماى خون وارد جگر مى شود كه اين خود باعث كم شدن گردش خون در جمجمه شده سردرد به وجود مى آيد.
سردردهاى خارج جمجمه اى
در بسيارى از سردردها از جمله سردرد هيستامينى ، سردرد توكسيك (سردرد سمى ) و سردرد ميگرنى همزمان با اتساع سرخ رگهاى درون جمجمه سرخ رگهاى بيرون جمجمه نيز متسع مى شود اما مواردى ديده مى شود كه با وجود اينكه فقط سرخ رگهاى خارج جمجمه متسع شده اند سردرد وجود دارد، در اين موارد اگر فشارى (12) بر قاعده رگ متسع شده وارد شود سردرد تسكين مى يابد، گرچه وجود اتساع عروقى را در اين گونه موارد به علت وجود هيستامين مى دانند اما هنوز عامل اصلى اينگونه سردردها شناخته نشده است .
سردرد در اثر انقباض عضلانى
در بيشتر اوقات اضطراب و نگرانى و خشم و غضب عضلات سر و گردن را منقبض مى نمايد. كه اين انقباض و گرفتگى عضلانى باعث سردرد مى شود اين درد بيشتر در جائى كه عضله سفت شده است احساس مى شود و كاملا شبيه به سردردهاى آسيب درون جمجمه اى مى باشد.
سردرد در اثر نسوج بينى و عوامل وابسته به آن
مخاط بينى و سينوسهاى صورت و پيشانى خيلى حساس به درد هستند با اينكه اين سردرد خيلى حساس نيست اما اگر عفونتى به آن ضميمه شود سردرد شديدى پيدا مى شود و اين سردردها بيشتر در عقب كره چشم و در ريشه بينى احساس مى شوند، اگر سينوسهاى پيشانى عفونى شوند سردرد در قسمت جلو سر و بالاى پيشانى تظاهر مى كند اما سردرد مربوط به سينوسهاى صورت يعنى سينوسهاى فكى در محل خود سينوس يعنى زير چشمها احساس مى گردد.
سردرد در اثر اختلال ديد چشمها
هرگاه اشكالى در تمركز ديد موجود باشد، براى حصول ديد واضح و روشن ، عضلات مژگانى چشم بيش از اندازه منقبض مى شوند با وجود اينكه اين عضلات خيلى كوچك هستند باز انقباض آنها مى تواند سردرد ايجاد كند اين سردردها در پشت كاسه چشمها حس مى شود از اين گذشته در كم سوئى چشمها به علت انقباض عضلات صورت و عضلات خارجى چشم سردرد به وجود مى آيد نامساوى بودن ديد هر دو چشم ، عدم تعادل بين عضلات خارجى چشم ، خيره شدن به نور شديد زياد شدن نور به طور ناگهانى مثل جوشكارى و غيره ، همه مى توانند عامل سردرد باشند.
سندرم منى ير (منيير)
علت اصلى پيدايش اين بيمارى هنوز به خوبى معلوم نيست ، عده اى اتساع قسمت غشايى گوش داخلى كه شامل لابيرنت و قسمت حلزونى است ، عامل آن مى دانند و درد آن را به علت وجود افزايش فشار مايع درون آندولف داخل مجارى گوش به حساب مى آورند.
در اين بيمارى علائمى از قبيل سرگيجه واقعى ، به صورت احساس و توهم ، حركت در محيط اطراف به بيمار دست مى دهد و بيمار قادر به حركت نيست و اگر حركت كند به زمين مى افتد و دچار حالت تهوع و استفراغ و صدا كردن گوش و اختلال شنوائى ميگردد، در فواصل حمله بيمار سالم به نظر مى رسد ولى به تدريج دچار ضعف شنوائى مى گردد.
درمان اين بيمارى نيز با داروهاى ضد هيستامين شروع مى شود. اسيد نيكوتينيك در درمان آن مؤثر است ، رژيم بدون نمك و داروهاى پيشاب آور خيلى مفيدند نسخه هاى مؤثر بر ميگرن براى درمان اين بيمارى مفيد است و با تجربياتى كه انجام شده است ، داروى ضد ميگرن گياهى روى اين نوع سردردها مؤثر بوده است .
تذكر اين نكته لازم است كه چرا نسخه هاى متعددى براى درمان هر بيمارى پيشنهاد شده است :
1- به علت در دست نبودن همه داروها در يك محل
2- به علت نشناختن و يا نامهاى مختلف محلى
3- براى امكان استفاده از هر كدام كه موجود است
4- استفاده از تنوع داروئى ، براى عدم اعتياد
5- براى استفاده از گسترش خاصيت داروئى
درمان سردردها بطور عموم
بطور كلى داروهاى لينت بخش در كليه سردردها مؤثر مى باشد. لذا دادن مرباى هليله و مرباى آمله مفيد واقع مى شود. مطابق معمول پاك سازى بدن از خلط غالب يا عامل بيمار كننده لازم است . در معالجه سردردها رعايت نكات زير در بهبودى سردرد كمك بيشترى مى نمايد.
هوا، غذا، سالم كردن مزاج ، تقليل خوراكيها بخصوص آشاميدنيها و مايعات ، و برقرارى آرامش و سكون .
در سردردهائيكه با آب ريزش بينى همراه است شستن سر و روغن مالى به سر خيلى مفيد نيست و خوددارى از آن بهتر است .
در سردردهائيكه تواءم با بالا بودن فشار خون است و نيز بيمار چاق مى باشد كم كردن خون يكى از راههاى مفيد درمان است .
نظريه جوان كوردو درباره درمان سردردها
پاكسازى مربوط به خلط غالب در هر سردردى لازم است و بيمار بايستى در جايگاه معتدلى كه در آنجا بوهاى مختلف وجود نداشته باشد استراحت كند، تقليل غذا نموده و تكثير خواب نمايد و داروهاى لازم بر سر و پيشانى قرار دهد، سائيده سنگ مرمر و حل كردن آن در سركه بطور ماليدنى به محل درد براى كسانيكه سردرد آنها از پشت سر و گردن شروع مى شود مؤثر است .
(سائيده سنگ مرمر 25 گرم ، سركه 2 استكان ، به محل درد روزى چهار مرتبه بمالند).
گل ارمنى 15 گرم ، سركه يك استكان ، اين محلول نيز براى ماليدن به وسط سر، در اينگونه سردردها مؤثر است . خمير آرد گندم و ريشه بارهنگ به صورت ضماد به پشت گردن مؤثر و بستن كوبيده گياه مقدس بر شقيقه مفيد است .
سردرد در اثر سرماخوردگى و سرمازدگى
راه رفتن در برف و هواى بسيار سرد و خوردن چيزهاى خيلى سرد و يخ مثل برف و يخ ، آب خيلى سرد و غيره گاهى باعث سردردهاى بسيار شديدى مى شود كه بايستى از روغن ياسمين يا روغن مرزنجوش يا روغن سداب نيم گرم بر سر بمالند، اگر سردرد بسيار شديد باشد مى توان بقدر كمى فرفيون به روغنهاى بالا افزود.
ارزن كوبيده يا سياه دانه كوبيده يا سبوس گندم را در پارچه اى نازك ريخته بر وسط سر در ناحيه ملاج ببندند و مرتبا سر را با آب گرم بشويند و آن را خشك كرده ببندند.
اگر سردرد ساكت نشود ميتوان بيمار را در حمام گرم برده و مرتبا سر او را با جوشانيده زير بشويند.
گل بنفشه 15 گرم
مغز ناخنك 15 گرم
اسطوقدوس 20 گرم
بابونه 30 گرم
مرزنجوش 15 گرم
آويشن 5 گرم
داروها را نيم كوب كرده در يك ظرف بزرگ جوشانده پس از صاف كردن با آب آن سر را شسته و خوب ماساژ دهند مقدارى از محلول فوق را خيلى رقيق كرده استنشاق نمايند.
براى تسكين درد هر يك از گلهاى زير را كه در دسترس باشد مى توان بوئيد. ياسمين ، گل نرگس ، گل سوسن ، عنبر، عود و غيره .
ضماد يكى از اين داروها به محل شدت درد، در تسكين و آرام بودن آن مفيد است :
حب الغار، قسط، كبابه چينى ، سداب ، يكى از اين داروها را به مقدار 10 گرم انتخاب كرده با 2 استكان گلاب ممزوج نموده به كار برند، كوبيده و نرم سائيده يكى از اين داروها را نيز به پيشانى بمالند و سر را محكم با دستمالى ببندند.
قرنفل (ميخك ) يا دارچين يك مثقال در گلاب و سركه حل كرده بمالند.
نسخه :
گل بنفشه 15 گرم
سه پستان 15 گرم
گل خطمى 10 گرم
تخم كتان 10 گرم
انجير 100 گرم
پس از نيم كوب كردن به پنج قسمت مساوى تقسيم شب هر قسمت را در دو ليوان آب جوش ريخته ، پس از جوشاندن صبح و عصر ميل گل نمايند اگر به هر جوشانده اى پنج گرم ترنجبين شيره كش شده اضافه كنند بهتر است .
پرهيز از چيزهاى سرد و يخ و كم كردن غذا و خوددارى از مصرف ترشى جات لازم است ماليدن كندر و مسطكى بر شقيقه مفيد و دادن برگ اشترغاز (خارشتر) و پوست و ريشه درخت گردو و گل سرخ از هر كدام 5 گرم براى 4 روز توصيه مى شود (اين مقدار براى چهار روز به صورت جوشانده )
سائيدن 5 گرم پودينه و 5 گرم مرزنجوش در 2 استكان سركه يا حل كردن آنها در روغن كرچك به صورت ماليدنى بر پيشانى و شقيقه نتيجه خوبى داده است .
بخور كور يا خيار دشنى به گوش و بينى و سر نيز يكى از طرق تسكين درد است ، ماليدن سير جوشيده و روغن گل (5 گرم سير، يك استكان روغن گل ) بر وسط سر و ملاج در اينگونه سردردهاى حاصل از سرماخوردگى و سرمازدگى رضايت بخش بوده است .
اين سردردها اگر در كسانيكه داراى مزاج بلغمى هستند پيدا شود علائمى از قبيل سنگينى سر و چشم و حالت فراموشى ، آب ريزش دهان و بينى و سفيدى ادرار، كندى نبض و كمبود شدت درد در آنها ديده مى شود.
اينگونه بيماران از غذاهاى گرم بهبودى حاصل كرده و از غذاهاى سرد و يخ و هواى سرد و محيط كار و زندگى سرد زيان مى بينند، اين حالت بيشتر در پيران و اهل راحت به وجود مى آيد.
درمان اين حالت
شيرين بيان 100 گرم نيم كوب در 10 روز صبح و شب پس از جوشاندن ناشتا ميل نمايند.
باديان يا ريشه كاسنى يا تاجريزى را مى توان روزى 10 گرم جوشانده در دو نوبت 5 گرم صبح 5 گرم شب به كار برد و از گل قند(13) نيز ميتوان استفاده نمود.
در روز چهارم استقرار بيمارى دادن روزانه 5 گرم ايارج فيقرا(14) خيلى مؤثر و مفيد واقع مى شود.
غرغره مرزنجوش (5 گرم در يك ليوان بزرگ ) و شستن سر با فرمول زير نتايج خوبى داده است .
بابونه 20 گرم
مرزنجوش 20 گرم
پودينه 20 گرم
شويد 10 گرم
مغز ناخنك 10 گرم
سداب 20 گرم
همه را مخلوط كرده نيم كوب نموده و سه قسمت كرده هر قسمت را در سه ليوان آب جوشانده پس از صاف كردن سه مرتبه سر را به خوبى ماساژ دهند (صبح ، ظهر، شب ) براى سه روز
ماليدن روغنهاى ذكر شده به محل درد و نيز ماليدن روغن فرفيون يا روغن گل به پيش سر و بوئيدن بسباسه كه در روغن بنفشه حل شده باشد بيمارى فوق را تسكين مى دهد.
استنشاق آب مرزنجوش 5 گرم در يك بطر چند نوبت در روز كمك بزرگى به درمان بيمارى است .
سردردهائى كه از پشت سر شروع مى شوند
علت اينگونه سردردها در اثر زيادى مايعات بدن است كه بايستى آب ترب و سكنجبين را مخلوط كرده يا جوشانده شويد تنها بدهند تا بيمار استفراغ كند و بدين سبب معده بيمار از امتلاء پاك مى شود كه اين خود در بهبودى بيمارى مؤثر واقعى مى گردد. دادن مرباى هليله يا مرباى آمله و سائيده 5 گرم ريوند چينى براى پاكسازى دستگاه گوارشى از امتلاء سودمند است ، 5 گرم زراوند گرد بو داده در دو قاشق غذاخورى عسل ريخته ميل نمائيد و زنجبيل را در روغن (گل شب بو) سائيده بر سر بمالند و اگر قدرى زعفران به اين دستور اضافه كنند بهتر است براى پاكسازى مزاج اين بيماران از جوشانده سنا، تربد، بنفشه ، باديان ريشه شيرين بيان ، سه پستان از هر يك 10 گرم كه در گل قند حل كرده باشند به مدت 5 روز صبح ناشتا مفيد است . حفض سائيده بسيار نرم كرده را در بينى بكشند يا اينكه تخم مورد را جوشانده استنشاق يا كوبيده در بينى بكشند، انداختن آجر داغ در سركه و ماليدن آب آن بر سر و مسكن دردهاى اينگونه بيماريها است : ماليدن روغن گل ارونه به سر، در تسكين اين گونه دردها خيلى مؤثر است مرزنجوش ، مغز ناخنك گل زوفا بابونه ، سياه دانه ، از هر يك برابر انتخاب كرده پس از نرم كوبيدن قدرى از آن را در آب حل كرده به صورت خمير به قسمت جلو سر ضماد نمايند ماليدن سائيده كبابه چينى حل شده در گلاب يا آب نيز به ميان سر نافع است . كشيدن پودر قرنفل ، صبر زرد، وج يا اگير تركى در بينى توصيه مى شود در سردردهاى مزمن كوبيده صبر زرد در آب را اگر بر بناگوش بمالند و يك قطعه پنبه در آن خيس كرده و در گوشها گذارند در تسكين درد به تجربه رسيده است . خوردن 10 گرم ريشه شيرين بيان و 5/2 گرم باديان به مدت 20 روز صبح ناشتا در تسكين اينگونه دردها به كار برده مى شود. و يا ميتوان آن را روزانه سه قاشق غذاخورى به مدت 30 روز ميل نمايند اين دستور علاوه بر تسكين سردردهاى مزمن براى صرع يا غشى و تنگ نفسى و سرفه هاى كهنه خلطدار و اختلالات روانى و وسواس و فراموشى و نيز براى اعاده حمل زنانى كه قبلا بچه دار مى شدند و مدتى نشده اند مفيد مى باشد.
نسخه ديگر
اسارون ، سنبل ، مصطكى ، زعفران ، طباشيره ، دارچينى ، اذخر، قسط شيرين ، تخم كشوث ، تخم كرفس ، تخم كاسنى ، زراوند طويل قرنفل جب بليسان و عود بليسان ، هيل ، عود از هر يك به نسبت مساوى گل سرخ برابر تمام آنها عسل چهار برابر تمام آنها، همه را كوبيده در عسل حل كرده روزى سه قاشق مرباخورى اين نسخه براى انواع سردردها و سرگيجه هاى بدون علل و صدا كردن گوش و ضعف معده و كبد و نيز براى كم شدن ورمهاى قسمتهاى مختلف بدن نافع مى باشد. اين دارو براى سردمزاجان بهتر است .
نسخه ديگر
انيسون 20 گرم
تخم كرفس 30 گرم
مر (مر) 2 گرم
اذخر 10 گرم
زراوند 5 گرم
قسط 5 گرم
دارچين 10 گرم
ريوند 10 گرم
زعفران 6 نخود
عسل 250 گرم
هم را نرم كوبيده باهم بياميزند و روزى سه قاشق مرباخورى ميل نمايند اين دارو علاوه بر معالجه سردردهاى كهنه و درد شقيقه و آب ريزش بينى و دردهاى قفسه صدرى براى ضعف معده و از بين بردن كليت ها و قولنجهاى گوارشى نافع است .
سردردهائى كه در تعقيب حمام به وجود مى آيند (پس از خروج از حمام )
درمان :
از جوشانده بابونه و غيره به صورت نيم گرم سر را بشويند مشگ و عنبر بو كنند و شربتى از عرق گاوزبان و گلاب با عسل ميل نمايند يا تخم ريحان را (5 گرم ) نرم كوبيده در نصف استكان عسل حل كرده بكار بردند. عرق گشنيز يا جوشانده 5 گرم تخم گشنيز در يك ليوان آب براى يك روز مفيد است . اين مقدار را تا بهبودى بيمارى مى توان ادامه داد.
سردرد به علت خشكى بينى
اين سردرد با علائمى چون حالت گرسنگى چرت زدن و احساس غم و اندوه و سابقه واقع شدن در بادهاى گرم سمى و خوردن چيزهاى خشك كننده بزاق و كم كننده ترشحات بدن و لاغرى و خشكى پوست همراه است .
درمان :
لعاب خرفه ، لعاب بهدانه ، لعاب اسپرزه يكى از اين داروها را انتخاب كرده روزى 5 گرم در آب جوش حل كرده لعاب آن را ميل نمايند.
روغن بادام يا روغن كدو، يا روغن بنفشه در بينى بچكانيد و بر كف پا نيز بمالند تقريبا حمام يا دوش آب گرم بگيرند يا آب گرم بر سر بريزند و آرد جو و آرد گندم را در روغن بادام حل كرده بر سر بمالند.

Print Friendly

پایین نگهداشتن سر در طول روز، موجب آرتروز گردن در کارمندان می شود

 

کارمندان و افرادی که در طول روز سر را به سمت پایین نگه می دارند در معرض ابتلا به گردن درد و آرتروز گردن قرار دارند و باید عضلات گردن را تقویت کنند.

 

گردن درد به دلایل مختلف مانند اسپاسم عضلانی، آرتروز و یا دیسک گردن ایجاد می شود و ممکن است در هر سنی به وجود آید.

فعالیت های ورزشی سنگین و همراه با چرخش مهمترین علت گردن درد در دوران نوجوانی و جوانی است.

انجام حرکات ورزشی سنگین و همراه با چرخش موجب اعمال فشار بر مهره های گردن و اسپاسم عضلات می شود که به جوانان و نوجوانان توصیه می شود از بلند کردن وزنه های سنگین و قراردادن آنها بر روی شانه های خودداری کنند.

آرتروز مهمترین علت گردن درد در دوران میانسالی است که موجب احساس درد در ناحیه گردن و اندام فوقانی می شود.

این متخصص فیزیوتراپی بیان کرد: دیسک در مهره های گردن از دیگر دلایل گردن درد است که امکان بروز آن در هر سنی وجود دارد. درد ناشی از دیسک همراه با احساس کرختی و سوزش است و تا دست ها کشیده می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: علت احساس سرگیجه و درد در ناحیه پس سر در صورتی که نتیجه تست های عصبی منفی باشد، ضعف عضلات است که این مساله قابل درمان است.

بیشتر افرادی که پشت میزنشین هستند، مانند کارمندان از ضعف عضلات ناحیه گردن رنج می برند. ضعف عضلات گردنی موجب گردن درد و وارد آمدن فشار بر ریشه های عصبی می شود.

ورزش بهترین روش تقویت عضلات گردن است و با انجام ورزش های مناسب و تحت نظارت پزشک می توان مانع بروز گردن درد شد.

: تقویت عضلات گردن، شانه ها و بخش فوقانی قفسه سینه کار دشواری نیست و با انجام حرکات ورزشی می توان مانع ضعف عضلات و فشار بر اعصاب شد.

زمانی که فردی به گردن درد مبتلا می شود ابتدا باید علت گردن درد مشخص شود که این کار با انجام رادیوگرافی، نوار عصب و عضله و MR امکان پذیر است. پس از تشخیص علت دقیق گردن درد، نوع درمان تعیین می شود.

قرار دادن یک توپ کوچک در مقابل پیشانی و فشار دادن سر به سمت جلو، بالا آوردن و چرخاندن شانه ها از جمله حرکات ورزشی مفید است که موجب تقویت عضلات گردن و شانه ها می شود.

به کارمندان و افراد پشت میزنشین توصیه می شود هر ۲ ساعت یک بار از جای خود بلند شده و این حرکات ورزشی را انجام دهند.

بی توجهی به ضعف عضلات و گردن درد موجب پیشروی این عارضه می شود که می تواند بر کیفیت زندگی فرد تاثیرگذار باشد.

تنها در مواردی که دیسک بین مهره های گردن به سمت بیرون آمده باشد نیاز به جراحی وجود دارد و بیشتر موارد گردن درد با ورزش و تقویت عضلات گردن رفع می شود.

استفاده از گردن بندهای طبی توصیه می شود ولی نوع گردن بند را باید پزشک تعیین کند.

Print Friendly